Trwa Miesiąc Fotografii w Krakowie

Trwa Miesiąc Fotografii w Krakowie. W tym roku festiwal ma tytuł Re:Search, a kuratorem jest Aaron Schuman. W programie głównym znalazły się wystawy uznanych fotografów z Polski i ze świata. Podczas MFK2014 odbędą się liczne warsztaty, spotkania projekcje filmów oraz przegląd portfolio.

Tegoroczna edycja skupia się na relacji fotografii z wiedzą. Stawia pytania na ile można poznać prawdę o świecie przez to medium, analizuje proces poznawczy. Program główny składa się z 9 wystaw. Projekt Trevora Paglena „Ostatnie obrazy” powstał przy współpracy z NASA. Wybór zdjęć ma być próbą opisu świata. „Kolekcja obrazów” Taryn Simon porusza wątek porządkowania wiedzy o świecie. Podczas festiwalu będzie możliwość zobaczenia zdjęć Walkera Evansa – jednego z najważniejszych fotografów amerykańskich.

Pierwszy raz w Polsce zostaną zaprezentowane zdjęcia Clare Strand, która analizowała uznawanie za prawdziwe zdjęć nawiążujących do konwencji naukowej. Będzie również wystawa „Estetyka forensyczna” prezentująca badania Thomasa Keenana i Eyala Weizmana, dla której punktem wyjścia jest przekonanie, że fotografia prowadzi do prawdy, ekspozycja prezentująca fotografie polskich twórców przedstawiająca wzajemne wpływy zdjęć badawczych i artystycznych. Również kurator Aaron Schuman przedstawi zbiór zdjęć dotyczących jego własnych wspomnień oraz obiektów z Muzeum Etnograficznego, zaś wystawa Jasona Fulforda to zagadka dla festiwalowej publiczności i zachęta do poszukiwania wiedzy ukrytej.

Jakub Woynarowski - Oddźwięki

Jakub Woynarowski – Oddźwięki

W ramach sekcji eksperymentalnej kurator Jakub Woynarowski poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy fotografia może oddziaływać na inne zmysły poza wzrokiem.

Warto też wspomnieć o Sekcji ShowOff, prezentującej prace młodych twórców wyłonionych przez jury poszukujące nowych zjawisk w fotografii. Laureaci konkursu mogą zmierzyć się z pracą nad własną wystawą pod okiem specjalistów. W tym roku można będzie zobaczyć fotografie Danieli Dostálkovej, Luciana Brana, kolektywu Zbiór Pusty, Diany Lelonek i Marka Kucharskiego, Przemka Branasa, Irenki Kalickiej, Moniki Krzynówek i Dominiki Gęsickiej.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://www.photomonth.com/