Śródmiejska przestrzeń w obiektywie licealistów

Jak wygląda warszawskie Śródmieście z perspektywy młodych? Mało znane zaułki, podwórka, jak i miejsca rozpoznawalne, takie jak Muzeum Historii Żydów Polskich i warszawska Starówka, czy wreszcie ludzie – mieszkańcy, koledzy z klasy oraz zwykli przechodnie znalazły odzwierciedlenie na zdjęciach śródmiejskich licealistów w ramach projektu „Codzienna przestrzeń”.

1.jpgfot. Natalia Potocka


To wszystko można zobaczyć dzięki dwumiesięcznym warsztatom fotograficznym, których efektem jest 16-stronicowa gazeta fotograficzna z najlepszymi zdjęciami 11 uczestników. Powstawała pod czujnym okiem specjalistów, m.in. szefa Rady Artystycznej ZPAF, Andrzeja Zygmuntowicza. Gazetę można dostać w Instytucie Dziennikarstwa UW (redakcja PDF). Projekt był prowadzony przez Fundację Szkolnictwo Dziennikarskie i zrealizowany dzięki współfinansowaniu przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.

2.jpgfot. Kamila Miller

W gazecie znajdują się cykle bardzo różnorodne – jedni zdecydowali się na klasyczny w formie, czarno-biały, ale jednak subiektywny i osobisty dokument, inni skupili się na przedmiotach, eliminując z przestrzeni człowieka albo wręcz przeciwnie, ze swobodą wkroczyli w świat zainteresowań i hobby koleżanek i kolegów.

3.jpgfot. Jan Dudziński

Uczestniczka projektu, Natalia Potocka, postanowiła stworzyć cykl zdjęć o swoim dziadku i zmierzyć się z tematem, pogodnej jednak, rutyny życia emeryta. Efektem są ujmujące i zadziwiająco bezpretensjonalne zdjęcia. Jan Dudziński miał z kolei kilku bohaterów – ludzi, których małe przedsiębiorstwa bądź sklepy mieszczą się przy jednej warszawskiej ulicy. W pewnym sensie fotografuje peryferia – miejsca, do których turyści zaglądają rzadko, choć znajdują się w centrum Warszawy. Dzięki tym zdjęciom możemy poznać ludzi, a także klimat miejsc.

4.jpgfot. Marta Banaś

Efektem warsztatów, których program zawierał zarówno elementy teorii, jak i zajęcia praktyczne, jest gazeta, która może w przyszłości stanowić dokument współczesnego nam miasta – pokazując je nie ze zdystansowanej często perspektywy socjologa, ale aktywnego uczestnika – młodego Warszawiaka, z całym jego bagażem uwarunkowań społecznych i kulturowych. Ambicją było zarejestrowanie tego sposobu widzenia w interesującym dla Polski momencie – kiedy stolicę obserwują i utrwalają ludzie urodzeni po 1989 roku.

 

Projekt „Warsztaty z fotografii dokumentalnej. Codzienna przestrzeń” został zrealizowany dzięki współfinansowaniu przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Kulinarnie nad Wisłą

Kuchnie świata, dania wegetariańskie, mięsne, mnóstwo słodkości i wszelakich napojów...

Dawid Podsiadło i Sokół prezentują wspólny utwór

Dwaj muzycy wspólnie skomponowali utwór „Świadomy sen”. Współpraca zaowocowała kompozycją,...

A może by tak zostać wolontariuszem? Rekrutacja na ŚDM trwa.

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami i nadal poszukiwane...

Bańka pękła

2:1 z Holandią. To mógłby być niezły wynik. Ale nie...