Sony World Photography Awards 2014

Rozpoczęła się organizowana przez World Photography Organisation, kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych światowych konkursów fotograficznych: Sony World Photography Awards 2014.

Sony WPA to impreza w której mogą brać udział nie tylko dla zawodowcy, lecz również amatorzy, młodzież i studenci kierunków związanych z fotografią. Partycypacja w konkursie jest darmowa, a na zwycięzców czeka wiele cennych nagród, zarówno pieniężnych, jak i w postaci najnowszego cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony. Prace można zgłaszać już teraz za pośrednictwem serwisu www.worldphoto.org.

Konkurs Sony World Photography Awards jest organizowany od 2008 roku. 555 tysięcy obrazów – tyle do tej pory ocenili fotografowie z 230 krajów w ciągu ostatnich 6 lat. Obecnie impreza przyciągnęła czołówkę międzynarodowej społeczności fotografików i należy do najbardziej znanych światowych konkursów fotograficznych.

Gilbert-Yu,-Hong-Kong,-Winner,-Arts-and-Culture,-Open-Competition-2013(2).jpgGilbert Yu, Hong Kong/Chiny, zwycięskie zdjęcie w kategorii otwartej – kultura i sztuka 2013
/źródło Sony World Photography Awards

Sony World Photography Awards 2014 podzielono na następujące konkursy:

1. Dla zawodowców – 15 kategorii, w których podstawą oceny będzie cykl prac: (kategorie: Architektura, Kultura i sztuka, Kampania reklamowa, Fotografia konceptualna, Współczesność, Wydarzenia bieżące, Moda i uroda, Krajobraz, Styl życia, Natura i dzika przyroda, Ludzie, Portret, Sport, Martwa natura, Podróże)
  2. Otwarty – 10 kategorii, w których oceniane będzie pojedyncze zdjęcie: (kategorie: Architektura, Kultura i sztuka, Po retuszu, Słabe oświetlenie, Natura i dzika przyroda, Panorama, Ludzie, Uśmiech, Ułamek sekundy, Podróże)
  3. Dla młodzieży – 3 kategorie dla uczestników w wieku poniżej 20 lat: (kategorie: Środowisko naturalne, Portret, Kultura)
  4. Program uniwersytecki Student Focus – dla osób w wieku 18-30 lat studiujących kierunki związane z fotografią na wyższych uczelniach

Krasimir-Matarov,-Bulgaria,-Winner,-Nature-Wildlife,-Open-Competition-2013.jpgZdjęcie autorstwa Krasimira Matarova z Bułgarii, zwycięzcy w kategorii otwartej – natura i dzika przyroda 2013 /źródło Sony World Photography Awards

Zadaniem uczestników programu tej ostatniej konkurencji jest wykonanie jednego zdjęcia przeznaczonego do publikacji na czołówce gazety. Obraz może mieć stonowany charakter lub wywoływać posmak sensacji — ważne jest, by zwracał uwagę na kwestię lub zdarzenie, które skłoniły fotografa do wykonania zdjęcia, a potencjalny czytelnik chciał na jego widok dowiedzieć się czegoś więcej.

Wszystkie zgłaszane zdjęcia muszą być wykonane w 2013 roku. Uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie dla zawodowców lub w konkursie otwartym. Nie jest możliwe zgłoszenie udziału w obu.

Zdobywca tegorocznej głównej nagrody L’Iris d’Or i tytułu Fotografa Roku 2014 otrzyma 25 tysięcy dolarów USA. Dla Fotografa Roku w kategorii otwartej przewidziano nagrodę w wysokości 5 tysięcy dolarów USA. Zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursowych dostaną również najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Uczelnia, której reprezentant wygra w programie uniwersyteckim Student Focus otrzyma także produkty firmy Sony o dużej wartości.

lowres1)-Andrea-Gjestvang,-Norway,-1st-Place,-People,-Professionl-Competition,-2013_PRESS.jpgZdjęcie autorstwa Andrei Gjestvang z Norwegii, zwyciężczyni nagrody L’Iris d’Or 2013
/żródło Sony World Photography Awards

W zeszłym roku nagroda L’Iris D’Or i tytuł Fotografa Roku przypadły Norweżce Andrei Gjestvang — autorce przejmującego cyklu portretów dzieci i młodzieży ocalałych w lipcu 2011 roku z masakry na wyspie Utøya koło Oslo. Natomiast zwyciężczynią programu Student Focus została studentka ASP im. Jana Matejki w Krakowie, Natalia Wiernik, którą nagrodzono za niezwykły cykl portretów „Protagoniści”. Zdjęcia laureatów i finalistów tegorocznej edycji zostaną opublikowane w księdze Sony World Photography Awards 2014 i zaprezentowane podczas wystawy w londyńskim Somerset House.

S14_Open-for-Entries.jpgZdjęcie autorstwa Natalia Wiernik z Polski, zwyciężczyni programu Student Focus 2013
/źródło Sony World Photography Awards

Zgłoszenia na konkurs otwarty i dla młodzieży będą przyjmowane do poniedziałku 6 stycznia 2014 roku, do godz. 23:59. Prace w konkursie dla zawodowców będzie można zgłaszać do czwartku 9 stycznia 2014 roku, do godz. 23:59. Przyjmowanie zdjęć w programie Student Focus zakończy się wcześniej, 6 grudnia 2013 roku. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców nastąpi 30 kwietnia 2014 roku w Londynie.

Więcej informacji o Sony World Photography Awards i o organizatorze – World Photography Organisation, można znaleźć na www.worldphoto.org.