Polska jest piękna – spotkanie z Tomaszem Wiechem

Polska jest piękna” to temat trzeciego spotkania z fotografią, organizowanego przez Fundacją Szkolnictwo Dziennikarskie. Tym razem gościem Andrzeja Zygmuntowicza będzie Tomasz Wiech. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca, o godz. 19.00 w warszawskim klubie Powiększenie.

 

Potwierdź swój udział na FB

 

polska_wiech_001„Polska jest piękna”/fot. Tomasz Wiech


Polska interesuje Tomasza Wiecha od wielu lat. To temat cyklu fotograficznego oraz książki „Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Wiech szuka w Polsce piękna, często niedostrzeganego, choć będącego obok nas. Piękna, o którym milczą zarówno popularne, jak i alternatywne przewodniki. Pokazuje kraj zdumiewającej estetyki, ciężkiej pracy, wielkiej pustki, kraj, w którym najdziksza wizja może stać się ciałem. Mijane krajobrazy opowiadają o naszych marzeniach, aspiracjach i tęsknotach.

 

polska_wiech_004

Tomasz Wiech jest z wykształcenia politologiem, studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004–2010 był związany z Gazetą Wyborczą. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). Laureat nagrody World Press Photo 2009. W 2011 jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award i Magnum Expression Award. Swoje zdjęcia pokazywał w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgi i Portugalii.

 

tomasz_wiech„Polska jest piękna”/fot. Tomasz Wiech

Moderatorem spotkania będzie Andrzej Zygmuntowicz – szef Rady Artystycznej ZPAF i Akademii fotoreportażu. 

spotkaniazfotografia.jpgSpotkanie z Tomaszem Wiechem jest trzecim z siedmiu zaplanowanych tegorocznych spotkań. Dotychczas odbyło się spotkanie z Kubą Dąbrowskim i Tomaszem Lazarem, a zaplanowaną są jeszcze 4 spotkania:

  • 9 września – Mikołaj Grynberg, Zapisy osobiste. Niegdyś fotoreporter, dziś portrecista i dokumentalista nieco nostalgiczny, często czerpiący tematy dokumentalne z osobistych doświadczeń.
  • 7 października – Chris Niedenthal, O powinnościach fotoreportera, od zapisu zwykłości dnia każdego do momentów przełomowych. Fotoreporter dokumentujący schyłkowe lata okresu gierkowskiego, ożywienie społeczne pierwszej Solidarności, stan wojenny, załamanie z wczesnych lat osiemdziesiątych i odrodzenie ducha z końca lat osiemdziesiątych, nadzieje czasu przejściowego i współczesność.
  • 4 listopada – Oiko Petersen, Zobaczyć innego. Dokumentalista młodego pokolenia, autor wystaw Guys. From Poland With Love i Downtown poświęconych szeroko rozumianej inności.
  • 9 grudnia Andrzej Wiktor, Między rzeczywistością a inscenizacją, czyli o współczesnym dokumencie. Fotoreporter związany przez lata z dziennikiem Rzeczpospolita, obecnie wolny strzelec zajmujący się dokumentem i portretem; laureat nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.

W 2011 i 2012 odbyły się dwie edycje Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną (11 spotkań) z udziałem: Filipa Ćwika, Maćka Nabrdalika, Macieja Jeziorka, Agnieszki Rayss, Jana Brykczyńskiego, Włodzimierzem Krzemińskim, Wojciecha Grzędzińskiego, Przemysława Pokryckiego, Doroty Awiorko-Klimek, Macieja Pisuka i Anny Bedyńskiej.

szyld_herb_syr_pol

Zadanie „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – Zwierciadła czy okna”

jest realizowane dzięki dofinansowaniu Biura Kultury m.st. Warszawy.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Szyk, klasyka, słonie
Fotografia mody to pojęcie szerokie i głębokie. Bo chociaż sama...
Dżungla

To nie jest miejsce dla każdego. Jeśli tam wchodzisz, decydujesz...

Okiem fotografa
Michael Freeman to uznana marka na rynku książek fotograficznych. Jego...
Fotograficzna Noc Muzeów
Przeglądy portfolio, wystawy fotografii 3D, wernisaże, pokazy filmów i slajdów,...