Niedenthal i Wieteska o transformacji

W fotograficzną podróż do lat 90. zabierze widzów CSW Zamek Ujazdowski. W lutym można tam zobaczyć pierwszą wystawę o Polsce po transformacji, złożoną z prac wybitnych polskich i zagranicznych fotografów.

509_d_1202missingdocuments_d1.jpgCarl De Keyzer, „Warszawa”, z serii „East of Eden”, 1995, fot. dzięki uprzejmości artysty

„Postdokument. Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku” to pełen tytuł wystawy, na której zostaną zaprezentowane prace 25 fotografów różnych generacji. Dzięki zdjęciom można przyjrzeć się Polsce i Polakom po okresie PRL-u. To świetna okazja by uświadomić sobie, jak wiele się przez ten czas zmieniło w otaczającej nas rzeczywistości.

Wystawa jest próbą ukazania Polski przez pryzmat transformacji ustrojowej – procesu pełnego napięć, wciąż nieukończonego. Dobór tematów skutkuje stworzeniem innego, niż znany dotychczas, obrazu rzeczywistości Polski po 1989 roku. Zdjęcia najsłynniejszych fotografów polskich (Anna Beata Bohdziewicz, Chris Niedentahl, Tomasz Tomaszewski, Wojciech Wieteska) prezentują nasz kraj, jako ogarnięty społeczno-kultorowym kryzysem byt, poszukujący swej tożsamości gdzieś pomiędzy socjalizmem a cywilizacją Zachodu.

Dzięki zestawieniu zaangażowanych społecznie fotoreportaży (Maria Zbąska, Łukasz Trzciński, Maciej Pisuk) z pełnymi dystansu dokumentami (Wojciech Wilczyk, Konrad Pustoła), otrzymujemy unikalną panoramę polskiego społeczeństwa przełomu wieków. Panoramę tę dodatkowo wzbogaca obecność prac uznanych fotografów zagranicznych (Carl de Keyzer, Allan Sekula, Mark Power, Rineke Dijkstra, Zoe Leonard), co pozwala dostrzec dynamikę i specyfikę polskiej transformacji na tle zmian zachodzących globalnie.

Jest to pierwsza wystawa zorganizowana w ramach trzyletniego programu CSW Zamek Ujazdowski pod tytułem „Postdokument”. „Świat nie przedstawiony” to również nastawiony na prezentację osiągnięć mistrzów polskiej szkoły dokumentu program filmowy organizowany we współpracy z Kino.LAB oraz wiele spotkań z twórcami i teoretykami dokumentu.