media

Człowiek Roku i polityczna bestia

Zamknięty w sobie, nieufny, drażliwy. Polityczna bestia – pisze o Donaldzie Tusku tygodnik „Wprost” i przyznaje mu tytuł Człowieka Roku. Premier pokonał m.in.: Palikota i kapitana Wronę.

Tusk 1.jpg

Kim jest Człowiek Roku? To osoba, która w danym roku najbardziej wpłynęła na polską rzeczywistość. Tygodnik „Wprost” przyznaje ten tytuł od 1991 roku. Donald Tusk otrzymał go właśnie po raz drugi (wcześniej w 2008).

– Ma za sobą najgorszy miesiąc swoich rządów. Traf chciał, że nastąpił on po najbardziej udanym roku jego rządów – pisze Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika. I wymienia osiągnięcia premiera: „w trudnej sytuacji pomógł Polsce zachować całkiem imponujący (…) gospodarczy wzrost” oraz „drugi raz poprowadził swoją partię do wyborczego zwycięstwa”.

– Nie pozowałem na męża stanu (…). Znam swoje miejsce i swój „wymiar” – mówi Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika. „Wprost” zamieszcza też sylwetkę premiera. Tekst pokazuje, jaką zmianę przeszedł polityk w ciągu ostatnich dwudziestu lat. „To inny człowiek niż kiedyś. Zamknięty w sobie, nieufny, drażliwy. Po niezliczonych wygranych bitwach z opozycją i zamordowaniu kilku politycznych przyjaciół, stał się Donald Tusk polityczną bestią, jakiej nad Wisłą jeszcze nie było. Kreatorem wyrażeń, który, nawet gdy dostanie zadyszki, to potrafi się szybko podnieść i odzyskać pole”.

Kandydatów do tytułu „Człowiek Roku” typuje redakcja, ale także czytelnicy tygodnika. Konkurentami premiera byli Janusz Palikot (za rozbicie politycznego „betonu”), kapitan Tadeusz Wrona (za mistrzowskie lądowanie awaryjne na Okęciu) oraz Bronisław Komorowski (za odbudowę powagi urzędu prezydenta).

Wcześniej tytuł otrzymali m.in.: Leszek Balcerowicz (1991), Aleksander Kwaśniewski (1993), Lech Wałęsa (1995), Wisława Szymborska (1996), Jerzy Buzek (1998 i 2009), Leszek Miller (2001 i 2002), Jarosław Kaczyński (2005), Zbigniew Ziobro (2006), Leo Beenhakker (2007) oraz Justyna Kowalczyk (2010).