Kodak, pionier branży fotograficznej i firma ze 131-letnią tradycją, rezygnuje z produkcji aparatów fotograficznych i kamer wideo.
W przesłanym do mediów oświadczeniu firma informuje, że ograniczy działalność do produkcji drukarek i sprzętu dla laboratoriów cyfrowych. Wycofa też swoje usługi z części krajów, w których do tej pory funkcjonowała. Zmiany te mają przynieść 70 milionów dolarów oszczędności.
Kłopoty firmy zaczęły się w latach 90., gdy zainteresowanie fotografią cyfrową spowodowało spadek sprzedaży negatywów. Kodak „na plusie” był ostatnio w roku 2007. W styczniu tego roku złożył wniosek o upadłość (pisaliśmy o tym w artykule „Ikona fotografii walczy o przetrwanie„). Jeśli w przyszłości pojawią się jeszcze aparaty czy kamery z logiem Kodaka, będą to produkty firm trzecich, korzystających z zakupionych licencji.
Firma George’a Eastmana stała się sławna, kiedy pod koniec XIX wieku zaczęła produkować względnie tanie aparaty fotograficzne. Po wykonaniu zdjęć odsyłało się je do producenta, by w zamian otrzymać gotowe odbitki. Fotografia stała się więc zajęciem o wiele mniej skomplikowanym, a do historii przeszedł slogan Kodaka, który obrazuje tę zmianę: „Ty wciskasz guzik, my robimy resztę”.