Rozgrzane do czerwoności
Kolory są wszechobecne i wpływają na nasze emocje oraz samopoczucie. Barwy definiują nastroje, charakter, usposobienie, stan ducha. Mogą wywołać rozdrażnienie, wzbudzić agresję, ale również ukoić skołatane nerwy, odprężyć oraz rozbudzić namiętność. A jak wpływa na ludzi „kolor kolorów”, czyli czerwony? Naukowcy dowiedli, że to właśnie ta barwa w największym stopniu wpływa na naszą psychikę.
Czerwień to najgorętsza z barw. Od zawsze była uważana za kolor życia oraz skrajnych uczuć. Ma dziesiątki znaczeń w zależności od kultury i religii, często sprzecznych, zaś żadne z nich nie jest uniwersalne. W Chinach barwa ta oznacza szczęście, powodzenie oraz miłość, dlatego tam na ślub panna młoda zakłada czerwoną suknię. Na południu Afryki czerwony zaś to kolor żałoby. To także barwa władzy – jest to odcień królewskości i najwyższego kapłana. W Kościele katolickim jest znakiem krwi, walki i męczeństwa. Szat liturgicznych koloru czerwonego używa się m. in. w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek. Kolor ten ma też długą tradycję w historii Polski. W języku polskim czerwony pochodzi od nazwy „czerw” określającej larwę owada zwanego czerwcem polskim, z którego od średniowiecza uzyskiwano produkt służący do barwienia tkanin. Do połowy XIX wieku nasz kraj był czołowym europejskim producentem tego pigmentu, co może tłumaczyć przywiązanie sarmatów do czerwieni. Polska szlachta nosiła buty i szaty w kolorze krwistym. W kulturze polskiej ponadto czerwony kojarzy się z walką, powstaniem, rewolucją i przelewaniem krwi za ojczyznę.
Dodatkowa motywacja, czyli jak czerwony wpływa na psychikę
Barwa czerwona charakteryzuje się najdłuższą ze wszystkich długością fali, a co za tym idzie w największym stopniu pobudza ludzki organizm i motywuje do działania. Jest to kolor energii, żywiołu (ognia), dynamizmu, impulsywności, a także namiętności. Z drugiej strony to również barwa postrzegana jako sygnał zagrożenia i strachu, co przejawia się np. zaczerwienieniem policzków. Naukowcy z Uniwersytetu Rochester udowodnili, że czerwony zmniejsza nasze umiejętności ruchowe i umysłowe. Sportowcy, którzy ścigali się z rywalami, którzy mieli czerwone stroje przegrywali, a studenci, którzy przed egzaminem byli wystawieni na oddziaływanie tej barwy osiągali gorsze wyniki na teście. Wniosek z tych badań jest taki, że kolor czerwony uruchamia dodatkowe pokłady energii, jednak z czasem prowadzi to do wyczerpania umysłowego oraz większego stresu.
Mocny charakter
Osoba, która jest zwolennikiem koloru czerwonego posiada takie cechy jak ekstrawagancja, ambitność, odwaga, bezpośredniość. Ludzi, którzy darzą sympatią ten kolor na ogół mają silny charakter, są nastawieni na działanie i mają skłonności do rywalizacji. Kobiety wybierające te barwę mają predyspozycje do szybkich i emocjonalnych reakcji. Panowie, którzy lubią czerwony najczęściej chcą się wyróżniać z tłumu i wzbudzać respekt.
Entuzjasta czerwonego prawdopodobnie będzie najbardziej rzucającą się w oczy osobą w towarzystwie. Taki człowiek potrafi wyrazić własne zdanie, jest świadomy własnych praw i żąda sprawiedliwości dla wszystkich.
Idealny na randkę?
Czerwony od tysięcy lat kojarzony jest także z seksualnością. Badania z zakresu antropologii pokazują, że kobiety od zarania dziejów upiększały swoją twarz czerwoną ochrą, co oznaczało, że są gotowe do zamążpójścia. Także w świecie zwierząt barwa ta odgrywa znaczącą rolę w okresie godów. Zady pawianów podczas rui stają się jeszcze czerwieńsze niż są zazwyczaj. Badania na Uniwersytecie w Rochester przeprowadzone przez Andrew Elliota i Daniela Niesta udowodniły, że czerwony zmienia postrzeganie płci przeciwnej. Zdaniem mężczyzn panie ubrane na czerwono są seksowniejsze i tym samym wysyłają sygnał do nawiązania bliższego kontaktu.
Następny eksperyment tych samym badaczy zweryfikował, że kobiety również postrzegają tę barwę jako afrodyzjak. W tym celu uczestniczki badania miały pójść na aranżowaną randkę. Przed spotkaniem dostały krótki opis nieznajomego kandydata. Połowa pań otrzymała informację, że mężczyzna jest przystojny i atrakcyjny, zaś druga część, że wybranek jest przeciętny oraz nieciekawy. Po tej charakterystyce uczestniczki miały wybrać koszulę, którą włożą na spotkanie. Zgodnie z oczekiwaniami panie, które miały wizję randki z pociągającym mężczyzną założyłyby czerwoną kreację, zaś reszta mniej przyciągającą wzrok niebieską bluzkę.
Kolor w domu
Dobór barw do wnętrz jest ważną kwestią. Warto je dopasować do funkcji pomieszczenia, jak i do osobowości. Za pomocą kolorów można stworzyć w domu miejsce relaksu, ożywić uczucia, lub zaaranżować miejsce do pracy. Jak czerwona ściana może wpłynąć na nasze samopoczucie? To dominująca, mocno pobudzająca barwa nadająca pomieszczeniom wyrazisty charakter. Mocno przyciąga uwagę i daje duży efekt. Nadaje wnętrzom ciepły oraz przytulny klimat, jednak w czystej postaci nie jest często stosowana. Ciągłe otaczanie się taką barwą najpierw prowadzi do pobudzenia, jednak z czasem wywołuje zmęczenie, przygnębienie, wyczerpanie. W tak pomalowanym pokoju zmieniają się reakcje fizjologiczne organizmu – częstsze mruganie powiekami, wzrost ciśnienia krwi. Czerwony kojarzy się z życiem seksualnym, dlatego najlepiej ten kolor zastosować w sypialni. Specjaliści jednak polecają, by dobrać mniej nasycony odcień lub jedynie czerwone dodatki. To również kolor pobudzający apetyt, dlatego chętnie stosowana jest w kuchni i jadalni. To też idealna barwa do pomieszczeń, w których wymaga się aktywności, np. pokój zabaw. Czerwony zalecany jest dla osób flegmatycznych i ospałych.