Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

"Nailing love" na Mysiej

„Nailing love” to najnowsza wystawa Wojtka Wieteski, na której można będzie zobaczyć fotografie autora od lat 80 ubiegłego wieku do dzisiaj. Nie jest to próba zrelacjonowania pewnych wydarzeń, a raczej subiektywny wybór obrazów, które mogą oddziaływać na odbiorcę.

Najczęściej, gdy fotograf chce opowiadać o świecie, którego doświadcza, wybiera fotografię reporterską. Wojciech Wieteska, który również obserwuje i opisuje otaczającą go rzeczywistość, odrywa się od reportażu i pokazuje świat zewnętrzny w sposób konceptualny. 

Zdjęcia pozbawione są warstwy znaczeniowej, autor pozostawia możliwość interpretacji. O swojej wystawie mówi: „Posługuję się fotografią, obrazem ruchomym, przedmiotami. Zastanawiam się nad ich relacjami między sobą. W sposobie doboru prac i ich ekspozycji interesuje mnie zagadnienie sensu pojedynczości i oryginalności, kopii i powielania, trwałości i zniszczalności. Błądzenie po obrzeżach fotografii i spotykanie tam właśnie nowych połączeń – to wydaje mi się teraz najciekawsze.”

Wieteska koncentruje się na oddziaływaniu zdjęć, jako narracji, nie są ważne pojedyncze fotografie a to, co dzieje się w głowie odbiorcy patrzącego na dane zestawienia.

Te zdjęcia nie są uchwyceniem decydującego momentu, nie są przekazem, bardziej poszukiwaniem go. Wieteska odwołuje się do powieści Prousta, która jest obecna w jego życiu i również pojawia się na wystawie w postaci cytatów.

Wojtek Wieteska fotografuje od 1986 r., ukończył historię sztuki na Sorbonie oraz wydział operatorski PWSFTviT w Łodzi. Pracował w wielu miastach świata m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio. Jest znanym za granicą polskim fotografem, a jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach w Polsce, Japonii czy USA. Zajmuje się konceptualnym przedstawianiem rzeczywistości. Podróże były dla niego inspiracją do stworzenia takich cykli jak „36 x Paryż”, „Rzeczywistość”, „Far West”, „Tokyo”, „N.Y.C.#02”, „Martwa Natura”, „Flights 91_08”, ale fotografował również w kraju, czego konsekwencją są publikacje “Stacja Warszawa” i “Protest 2007″.

W 2013 r. stworzył wystawę „Jestem z Polski”, dzięki, której osiągnął sukces również w kraju.

 

 

„Nailing Love” Wojtek Wieteska

21 marca – 3 maja 2015

Leica Gallery, Mysia 3

Kurator: Adam Mazur

Wernisaż wystawy: 20 marca 20.00, wstęp wolny

21 marca – oprowadzanie po wystawie

22 marca – spotkanie autorskie

Wstęp na wystawę poza wernisażem: 10 zł.