Grand Press Photo 2011 – rozstrzygnięte!
Fotoreporterzy w tym roku zgłosili do konkursu 4,6 tysiąca zdjęć, po raz pierwszy w rywalizacji brały udział fotokasty. Tytuł „zdjęcia roku” otrzymała fotografia Jacka Waszkiewicza z Agencji Fotograficznej Reporter – przedstawiająca zamieszki przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, tuż po „katastrofie smoleńskiej”.
12 maja w warszawskiej Kinotece odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2011. Konkurs jest organizowany od 2005 roku przez miesięcznik „Press” i skierowany jest do zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Przewodniczącym jury tegorocznej edycji był Lucian Perkins – zdobywca World Press Photo 1995 i to on miał decydujący głos przy wyborze zdjęć.
Zdjęcia były oceniane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Przyroda – osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże. Tegoroczna edycja została wzbogacona o jeszcze jedną kategorię: fotokast, czyli forma multimedialna bazująca na fotografii. Jury spośród 4,6 tysiąca zdjęć do finału zakwalifikowało 50 pojedynczych fotografii i 16 fotoreportaży, w kategorii fotokast do finału przeszło 12 prac spośród 32 nadesłanych na konkurs.
„Zdjęcie Roku 2011” Jacka Waszkiewicza jest częścią fotoreportażu, nagrodzonego drugą nagrodą w kategorii ”Wydarzenia”, pokazującego jak krzyż stał się symbolem podziału polskiego społeczeństwa. Lucian Perkins w uzasadnieniu do werdyktu mówi, że jury wytypowało 4 fotografie do tytułu „Zdjęcia roku”, a każda z nich dotyczyła tego, co działo się w Polsce przez ostatni rok. Po długich dyskusjach nagrodę przyznano Jackowi Waszkiewiczowi z Agencji Fotograficznej Reporter. Jak zaznacza przewodniczący jury – zwycięska fotografia dotyczy problemu, który wychodzi daleko poza granice Polski i w swojej wymowie jest nadal bardzo aktualna. W kategorii fotokast główną nagrodę otrzymał Piotr Małecki („Napo Images”) za materiał pt. „Miejskie konie”, zrealizowany dla „Polityki”.
Warto dodać że, I miejsce w kategorii „Wydarzenia”, za fotoreportaż o powodzi, zdobyła Dorota Awiorko-Klimek („Dziennik Wschodni”), która w tym roku będzie gościem pleneru fotograficznego w Lublinie w dniach 4-9 lipca, organizowanego przez Akademię fotoreportażu.
Więcej szczegółów oraz wszystkie nagrodzone prace na stronie organizatora: