Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Fotografie Niewiadomskiego w stolicy

Czterdzieści fotografii Tomasza Niewiadomskiego inspirowanych wodą będzie można we wrześniu zobaczyć w Warszawie. Na wystawę BLUE zaprasza Galeria Domu Artysty Plastyka. 

Większość fotografii inspirowanych wodą jest monochromatyczna (czarno-biała). Na zdjęciach Tomasza Niewiadomskiego widać ścieranie się żywiołu z człowiekiem. Podobnie jak u niemieckich pejzażystów z XIX wieku, ludzie wydają się drobni i bezsilni. Woda raz jawi się jako spokojny bezkres oceanu, innym razem jako niespokojna fala zmierzająca ku kąpiącym się turystom.

Czym wyróżnia się to kolejne fotograficzne spojrzenie na wodę? Zdjęcia Tomasza Niewiadomskiego to przede wszystkim technika. BLUE to 40 czarno-białych oraz kolorowych fotografii stworzonych w technice platinum palladium, która polega na tworzeniu odbitek na specjalnym papierze czerpanym. Na niego nanoszona zostaje pędzlami substancja światłoczuła. 

Tomasz Niewiadomski ukończył School of Fine Arts Photography w Sydney. Był również uczniem Davida Micheala Kennedy’ego oraz Paula Aresu. Wystawa będzie otwarta przez dwa tygodnie. W 2013 roku planowana jest publikacja albumu z fotografiami z BLUE.

Start: 7 września.

 

fot. Tomasz Niewiadomski