Komunizm XXI wieku – Laos, Tomas van Houtryve

Jeden z projektów Tomasa van Houtryve’a, realizowany od siedmiu lat, zajmuje się fenomenem postmodernistycznych państw wciąż trzymających się komunistycznej ideologii. Podczas 25 wyprawach do tychże krajów fotograf dokumentował często sceny, których przed nim żaden obywatel zachodu nie miał szansy doświadczyć. Teraz zaprasza nas do udziału w jego ostatniej wyprawie…

 

©Tomas Van Houtryve_VII Network 0228. Listopada 2007r. Rodziny grupy etnicznej Hmong, krewni szkolonych przez CIA (podczas wojny w Wietnamie) rebeliantów, maszerują w dżungli w prowincji Vientiane, Laos. Tysiące ich współplemieńców i przodków kolaborowało w tajemnicy z CIA by odeprzeć komunistów do momentu przejęcia władzy w Laosie w 1975 roku. ©Tomas Van Houtryve VII Network

  

Fotograf agencji „Seven”, Tomas van Houtryve, od 2002 roku koncentruje się  na długoterminowych projektach o często trudno dostępnej tematyce . Liczba nagród, w tym fotograf roku „International Picture of the Year Award 2010”, jest docenieniem jego poświęcenia i konsekwentności zarówno w rozwoju fotograficznym, jak i pracy dziennikaskiej. Jego celem jest nie tylko informowanie, ale i zaangażowanie społeczeństwa.

 

W hermetycznie zamkniętych ostojach komunizmu XXI wieku, Van Houtryve jest świadkiem ludzkich tragedii których przyczyn, jak się okazuje, należy szukać nie tylko w totalitarnych systemach, ale też w międzynarodowych zagrywkach politycznych i historii, której wszyscy jesteśmy częścią. Właśnie do tej świadomości odwołuje się autor, zapraszając nas do aktywnej współpracy nad kształtem i dystrybucją ostatecznej wersji swojego eseju.

W realizacji ostatniej podróży, powrotu do Laosu, autor prosi o zainteresowanie i wsparcie wszystkich, którzy są ciekawi świata i świadomi tego, że są częścią globalnego systemu interakcji międzyludzkich. W Laosie, komunistycznym kraju wciąż przeżywającym wojnę w Wietnamie, potomkowie szkolonych przez CIA partyzantów żyją w wiecznej ucieczce przed armią ludową swojego kraju. Większość z nich nie pamięta wojny, nigdy nie miała kontaktu z amerykańskimi szkoleniowcami i nie walczy o zmianę w systemie politycznym, który wciąż tkwi w, narzuconej mu przez mocarstwa, zimnej wojnie. Oni po prostu walczą o przetrwanie.

Emphas.is, który promuje długoterminowe projekty na rzecz „crowdfunding”, wymaga od swoich beneficjentów oryginalnych pomysłów na odwdzięczanie się swoim darczyńcom. Oprócz upominków, sygnowanych odbitek, albumów i prywatnych szkoleń Tomas poszedł krok dalej. To my, jego sponsorzy, decydujemy nie tylko o realizacji tego projektu, ale też o tym, z jakich zdjęć ono będzie się składało i do których polityków oraz organizacji fotograf wyśle konkretne egzemplarze albumów. W ten sposób fotograf chce, razem z nami  unaocznić wpływowym osobom problem, w którym świat miał swoj udział i tylko on może go rozwiązać.


Na obejrzenie filmu promującego zbieranie funduszy i finansowe wsparcie fotografa zaprasza emphas.is:

http://www.emphas.is/web/guest/discoverprojects?projectID=308

Strona internetowa fotografa:

http://www.tomasvanhoutryve.com/

 

Materiał zdjęciowy został udostępniony przez emphas.is i jest własnością autorów.

Tajemnicze morderstwo w stolicy grunge’u
Stereotypowy muzyk grunge'owy jest wyobrażany jako dziwaczne indywiduum o objawach...
Z mięczaka twardziel
Kiedy za kręcenie komedii zabiera się najlepiej opłacany aktor we...
Nowy Jork – byt (nie)śmiertelny
Debiutancka książka Magdaleny Rittenhouse jest pozycją poniekąd osobistą. Poniekąd, bo...
Mozartowi na ratunek
Czarne chmury zbierają się nad Warszawską Operą Kameralną. Funkcjonowanie samej...