Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Apple i jego wynalazki

Zmagania w wyścigu technologicznym pomiędzy firmami Samsung i Apple trwają cały czas. Póki co, koreański koncern wygrywa tę rywalizację. Jednakże Apple nie poddaje się. Zamierza w swoich urządzeniach wykorzystać dwa patenty, które mogą przyczynić się do jego powrotu na pozycję lidera.

 

Pierwszy z nich został złożony w Amerykańskim Urzędzie Patentowym już w 2011 roku. Zawiera opis systemu o nazwie „social camera flash”, który miałby wykorzystywać lampy błyskowe kilku urządzeń, aby lepiej oświetlić scenerię przy wykonywaniu zdjęć. Znalazłoby to zastosowanie podczas zaimprowizowanych sesji zdjęciowych, które wymagają więcej niż jednego źródła światła. W takich sytuacjach system ten, zainstalowany na urządzeniu głównym (iPhone, iPad), mógłby skonfigurować sprzet pozostałych fotografów.

W jaki sposób? Najpierw urządzenie wykonuje zdjęcie próbne, które określa braki w oświetleniu sceny. Następnie, po analizie wyników, wysyła sygnał za pośrednictwem WiFi lub Bluetooth do urządzeń pomocniczych, zawierający informacje o tym, jakie powinno być ich prawidłowe ułożenie oraz intensywność i czas trwania błysku. Wszystko byłoby przekazywane za pomocą tekstowych podpowiedzi, dzięki którym właściciel danego aparatu, telefonu lub innego sprzętu, będzie wiedział, w którym miejscu ma stanąć i jak go trzymać. Dana konfiguracja ustawień oświetlenia sceny może być zapisana na urządzeniu głównym w celu jej późniejszego użycia.

 

iphone.jpg

 

Kolejną innowacją firmy Apple ma być wprowadzenie automatycznej regulacji głośności w urządzeniu, za pomocą wbudowanego czujnika monitorującego dźwięki otoczenia. Wraz ze zmianą ich natężenia, czujnik automatycznie zwiększa lub zmniejsza poziom głośności rozmowy telefonicznej albo odtwarzacza audio/video. Rozwiązanie to może być wykorzystane nie tylko w iPhonach, ale również w iPadach i komputerach przenośnych. Interesujący jest fakt, że to samo rozwiązanie jest już wykorzystywane od dawna w samochodach osobowych, w których elektronika reguluje głośność systemów audio w zależności od natężenia hałasu wynikającego z pracy silnika i szumów powietrza/otoczenia. Apple musiał więc zastosować bardziej innowacyjną technologię, bo patent przyznano mu dopiero pół roku temu. 

 

iphoneglosnoscAutomatyczna regulacja głośności w iPhonie

 

Który z tych rozwiązań znajdzie się w nowym urządzeniu tej firmy oraz w jakim stopniu wpłynie to na wyniki jego sprzedaży? Zapewne dowiemy się o tym wkrótce, przy okazji prezentacji nowego iPhone.