Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Willa pod Zwariowaną Gwiazdą

Podczas wojny w Willi Żabińskich, która jest położona na terenie warszawskiego ZOO ukrywano ponad 300 Żydów. Odrestaurowany budynek włączono do szlaku turystycznego „Warszawa Pianisty”. Od 4 maja zostanie otwarty dla zwiedzających.

Jan Żabiński - dyrektor warszawskiego ZOOźródło: wikipedia.pl


Willa pod Zwariowaną Gwiazdą – dom, w którym mieszkał dyrektor ogrodu zoologicznego Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną i dziećmi stanie się jednym z elementów „Szlaku Pianisty”. To trasa turystyczna wiodąca przez plenery filmu Pianista Romana Polańskiego. Ma ona upamiętniać postać Władysława Szpilmana. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji m. in. koncerty fortepianowe.

W czasie okupacji Żabińscy w swojej willi ukrywali uciekinierów z getta. Były dyrektor ZOO osobiście wyprowadzał ich na aryjską stronę i udzielał schronienia w piwnicy oraz pomieszczeniach ogrodu. Wśród uratowanych była m. in. rzeźbiarka Magdalena Gross, pisarka Rachela Auerbach, a także mistrz bokserki Samuel Keningswein.

Dom został odremontowany z dotacji unijnych. Wymieniono w nim instalacje elektryczne, osuszono, a parter zaadaptowano na muzeum.  Na ścianach wiszą pamiątkowe fotografie, w salonie stoi fortepian, rzeźby i akwarium. Zgromadzono tam także pokaźną bibliotekę dawnego dyrektora. Przeprowadzono renowację piwnic, gdzie odkryto kanał prowadzący do bażanciarni. To właśnie tamtędy ewakuowano Żydów w razie niebezpieczeństwa. Znajduję się tam również pracownia Magdaleny Gross.

Uroczyste otwarcie nastąpi 1 maja. Dla przybyłych gości zagra Janusz Olejniczak. Muzeum dla szerszego grona turystów będzie dostępne od 4 maja.