Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Kryzys finansowy w Teatrze Dramatycznym

Kryzys finansowy, marionetkowi ludzie zaplątani w bezuczuciowy świat ekonomii, skarga na współczesność to tematy poruszane przez komedię gospodarczą słynącej ze skandalicznych treści i upodobania do zabaw konwencjami językowymi, austriackiej laureatki Nagrody Nobla, Elfriede Jelinek

Wielbiciele Jelinek odnajdą tu tak charakterystyczne dla pisarki elementy, jak satyrę na współczesność, język pełen frapujących i interesujących gier językowych – ukazujący w precyzyjny sposób całą bezsensowność i niezrozumiałość językowej papki ekonomicznej, jaką jesteśmy karmieni każdego dnia przez korporacje, maklerów i serwisy informacyjne. Odbiorcą spektaklu jest każdy z nas, uwikłany w szalony wyścig za pieniądzem, przypominający marionetkowy trans oddany w komedii przez chór złożony z menadżerek w białych kołnierzykach, którym przewodzi Katarzyna Figura.

Tekst dramatu cechuje chaotyczność oraz mnogość zaskakujących zestawień wyrazowych, zarówno pod względem semantycznym, jak i brzmieniowym. Jest to jednak tylko pozorny chaos – ze strzępków historii wyłania się bowiem kolażowy obraz naszej współczesności. Jaki on będzie w odbiorze i czy wywoła to w nas gorzki śmiech? Możemy przekonać się już w marcu, odwiedzając Teatr Dramatyczny. Premiera spektaklu „Kupieckie kontrakty” w reżyserii nagrodzonego Paszportem „Polityki”  Pawła Miśkiewicza odbyła się 3 marca 2012 roku.


jelinek plakat.jpg

    

Miejsce: Sala im. Mikołajskiej
Najbliższa data pokazu w marcu: 27 marca 2012 toku, godz. 19.30