Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Nowy punkt na slamowej mapie Warszawy

30 kwietnia odbędzie się pierwszy slam poetycki w Cafe Niespodzianka. Swoje 3 minuty na scenie dostaną amatorzy, publicyści, „zawodowi” poeci, a nawet i raperzy. Wystąpi m. in. Jaś Kapela, zwycięzca pierwszego slamu zorganizowanego w Polsce. Estradową rywalizację poprzedzi spotkanie z Oleksijem Czupą, ukraińskim poetą i pisarzem.  

To dobra wiadomość dla warszawskich fanów tego rodzaju turniejów poetyckich. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy redaktorów z grupy Rewizor (określających się jako anarcho-konserwatywny konglomerat skupiony wokół kwartalnika Fronda LUX i programu „Literatura na trzeźwo”).

Podczas spotkania poprzedzającego rywalizację Oleksij Czupa, organizator pierwszego slamu w Doniecku i zapalony kibic Metalurga opowie o życiu kulturalnym w tym mieście przed wybuchem konfliktu na Ukrainie. 

Organizatorzy planują kolejne, comiesięczne edycje slamu w tej samej lokalizacji. Wstęp na wydarzenie za opłatą 10 zł, dla studentów za 5zł. Dochód z bramki przeznaczony będzie na nagrodę dla zwycięzcy.

Slam poetycki jest pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych formą scenicznej rywalizacji poetów-performerów. Zadanie występującego jest proste – przekonać do siebie członków publiczności, pełniących funkcję jurorów, i przejść do następnego etapu. Każdy slamer ma do dyspozycji estradę, atencję publiki, trzy minuty przed mikrofonem, własny tekst, swoje ciało i  głos. Niedozwolone jest używanie instrumentów muzycznych i rekwizytów. Rywalizacja odbywa się w systemie turniejowym.  

Pierwszy slam poetycki w Cafe Niespodzianka (Marszałkowska 7)

Czwartek, 30 kwietnia

17.00 – Spotkanie z Oleksijem Czupą

19.00 – Slam. Prowadzący- Seweryn Górczak

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1629658203935117/

O scenie slamowej w Polsce: http://slam.art.pl/