Warszawa 1939 na telefonie

Ruszył projekt „E-kartka z historii. Warszawa 1939” będący  rekonstrukcją wydarzeń w stolicy w przededniu rozpoczęcia II wojny światowej oraz tuż po jej wybuchu. W ramach projektu dostępny jest portal internetowy oraz bezpłatna aplikacja mobilna prezentująca dzień po dniu losy Warszawy.

„E-kartka z historii. Warszawa 1939” to multimedialne kalendarium historyczne dostępne na portalu wrzesien39.waw.pl oraz bezpłatna mobilna aplikacja „e-kartka 1939”, które prezentują 52 dni z życia mieszkańców Warszawy.  Projekt obejmuje okres od dwóch tygodni przed wybuchem II wojny światowej aż do niemieckiej defilady zwycięstwa, która miała miejsce 5 października 1939 r.

Kalendarium zawiera informacje o tym, co danego dnia działo się w stolicy, materiały źródłowe z dzienników, pamiętników i prasy oraz unikatowe zdjęcia i mapy. Treści te wzbogacone są dodatkowo materiałami wideo oraz nagraniami takimi jak relacje świadków, przemówienia radiowe, niemieckie materiały propagandowe i fragmenty filmów fabularnych z tamtego okresu.

Aplikacja mobilna oprócz dostarczania codziennej informacji o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu, umożliwia również identyfikację zdarzenia na mapie google oraz mapie z 1939 roku. Ma także możliwość porównywania fotografii archiwalnych ze zdjęciami użytkownika, co daje szansę stworzenia własnej galerii na telefonie.

Projekt ma być rekonstrukcją życia mieszkańców stolicy tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz w pierwszym etapie jej trwania.  Realizowany jest z okazji 75. rocznicy wybuchu wojny, a jego koordynatorem jest Dom Spotkań z Historią. 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Rok Witolda Lutosławskiego w CSW
„LUTOSFERY” to zarówno koncerty, debaty oraz pokazy filmowe inspirowane muzyką...
Cofnij wysłanego maila
Ile razy wysłaliście maila i zapomnieliście dopisać coś ważnego lub...
Animacja na ostro

Hardocorowa animacja dla dorosłych – tak film Sausage Party nazwali...

Prof. Marcin Matczak: Jestem dumny z bycia “tatą Maty”

Nie mam problemu z tym, że zacząłem być kojarzony jako...