Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

FilmKULTURARecenzje

I w kosmosie bywa wesoło!

Usiądźcie wygodnie w fotelach pasażerów i upewnijcie się, że wasze pasy są porządnie zapięte – czekają was ponad dwie godziny wartkiej, dobrze dawkowanej akcji! Oto nadlatują Strażnicy Galaktyki vol. 2!

Od momentu wielkiego komercyjnego sukcesu pierwszej części przygód kosmicznych bohaterów, kwestią czasu był ich powrót na srebrny ekran. Po niespełna trzech latach fani ponownie mogą podziwiać wyczyny grupy w reżyserii Jamesa Gunna.

Strażnicy Galaktyki vol. 2 kontynuuje niedomknięte wątki poprzedniej odsłony serii. Powraca samozwańcza ekipa bohaterów, złożona z człowieka z Ziemi – Petera Quilla/Star-Lorda (Chris Pratt), kobiety-zabójczyni – Gamory (Zoe Saldana), kosmicznego rzezimieszka Draxa (Dave Bautista), genetycznie zmodyfikowanego szopa Rocketa (Bradley Cooper) oraz rozumnej rośliny – Groota (Vin Diesel). Na swojej drodze spotykają oni starych przyjaciół oraz nowych wrogów, między innymi od dawna poszukiwanego enigmatycznego ojca Petera…

Nowe dzieło Jamesa Gunna to komediowy film przygodowy w klimacie science-fiction, oparty na popularnej serii komiksowej wydawnictwa Marvel. Poza trzymającą w napięciu akcją oraz wszechobecnymi i zarazem genialnie zrobionymi efektami specjalnymi znajdziemy w nim…

Źródło: Marvel Studios

…zróżnicowaną, dobrze dobraną do scen muzykę. Zwyczaj zapoczątkowany przez pierwszą część jest tu podtrzymywany – główni bohaterowie przemierzają galaktykę, walczą ze złoczyńcami i spędzają wolny czas przy akompaniamencie klasycznych utworów muzycznych z walkmana Petera Quilla.

…sporą dawkę humoru. Zdecydowana większość dialogów oparta jest na prostych schematach, które się sprawdzają. Wszystko za sprawą założenia, że niektórzy bohaterowie zwyczajnie nie orientują się w ziemskich zwyczajach, powiedzeniach i żartach, które przenikają do ich życia za sprawą charyzmatycznego Star-Lorda. A nawet, gdy już próbują się w nich zorientować, okazuje się, że błyskotliwość nie zawsze jest ich mocną stroną.

…dobrze zarysowane postacie. Wydawałoby się, że przy takim nagromadzeniu wątków i tak zróżnicowanych bohaterach może być to niewykonalne. Jednak James Gunn – lepiej lub gorzej – sobie z tym wyzwaniem radzi. Żaden istotny dla fabuły charakter nie został potraktowany po macoszemu.

Źródło: Marvel Studios

Jeśli dodamy do tego wszystkiego zaskakujące zwroty akcji i niejedną wzruszającą scenę, może się okazać, że wyszedł nam idealny film rozrywkowy dla widza w każdym wieku. I nie będzie przesadą, jeśli za taki uznamy właśnie Strażników Galaktyki vol. 2. Oczywiście, jeśli przymkniemy oko na pewne wady – zdarzają się sceny niepotrzebnie przeciągnięte, które zwyczajnie się dłużą. Miejscami film może się też wydać nieco zbyt przewidywalny. Jednak o tym, czy tak naprawdę jest, każdy powinien się przekonać sam. Z pewnością będzie to miła odmiana od licznych ostatnimi czasy produkcji o ciężkim klimacie, których akcja również rozgrywa się w kosmosie (Grawitacja, Interstellar, Life, a także nadchodzący Obcy: Przymierze).

I pamiętajcie: prawdziwi fani powinni wysiedzieć do ostatnich (!) napisów końcowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.