Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

MiejscaPolecamyPolskaPolskaSPORTświatświatWYDARZENIA

Gwiazdy w kotle czarownic

Niespełna dwa tygodnie po bardzo udanych Mistrzostwach Europy w Berlinie, gdzie zdobyliśmy 12 medali, już 22 sierpnia najlepsi polscy i zagraniczni lekkoatleci wystąpią na Stadionie Śląskim w Chorzowie podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej.

Zawody poświęcone pamięci złotej medalistki olimpijskiej z Sydney, Kamili Skolimowskiej po raz pierwszy zostaną rozegrane na mogącym pomieścić 55 tyś. widzów Stadionie Śląskim w Chorzowie. Mityng ma być próbą generalną przed planowanymi na tym obiekcie zawodami z cyklu Diamentowej ligi. W Chorzowie pojawią się największe gwiazdy światowej lekkoatletyki z medalistami z Berlina na czele. Poniżej zapowiedź najciekawiej obsadzonych konkurencji.

 

100m na 100-lecie niepodległości

Organizatorzy duże nadzieje pokładają w biegu na 100 m mającym uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na najkrótszym dystansie wystąpią: były rekordzista świata, Asafa Powell, wicelider światowych list, reprezentant USA, Ronnie Baker i niespodziewany mistrz świata na 200 m z Londynu, reprezentant Turcji, Ramil Guliyev. Równie ciekawie zapowiada się 100 m kobiet. Ewa Swoboda powalczy z utytułowaną Bułgarką, Ivet Lalovą-Collio.

 

Caster Semenya na 400m

Do niecodziennego pojedynku dojdzie na dystansie jednego kółka. Bez wątpienia największą gwiazdą memoriału będzie Caster Semenya, mistrzyni olimpijska z Rio na 800 m. Reprezentantka RPA od lat budzi kontrowersje ze względu na męską sylwetkę i wysoki poziom testosteronu. Tym razem pobiegnie na dystansie dwa razy krótszym od swojego koronnego, gdzie zmierzy się ze świeżo upieczoną mistrzynią Europy na 400 m Justyną Święty. Bieg będzie poświęcony pamięci najwybitniejszej polskiej lekkoatletki Ireny Szewińskiej.

źródło: Flickr

Polska sztafeta vs reszta świata

Polacy, którzy są halowymi rekordzistami świata w sztafecie 4×400 m wystąpią indywidualnie w biegu na 400 m. Przed nimi piekielnie trudne zadanie, bo swój start potwierdził mający drugi wynik na świecie (43.87) reprezentant Bahamów, Steven Gardiner. Ciekawostką jest start mistrza olimpijskiego… w trójskoku Christiana Taylora. Tak mocna obsada biegu będzie idealną szansą na ustanowienie rekordu życiowego dla najlepszego z Polaków, czwartego w Berlinie, Karola Zalewskiego.

 

Rewanż na 800m

Na światowym poziomie stoi obsada biegu na 800 m mężczyzn. Trzykrotny mistrz Europy Adam Kszczot postara się przypieczętować udany sezon walką o rezultat poniżej 1.44. Żądny rewanżu przyjedzie mistrz świata sprzed roku, mający świetny rekord życiowy (1.42,53), Pierre-Ambroise Bosse, który w Berlinie zajął  ,,tylko’’ 3. miejsce. Do walki włączy się mistrz Europy na 1500 m Marcin Lewandowski, który w tym roku parokrotnie pokonał Kszczota na zawodach Diamentowej Ligi.

 

Wysokie skoki w cieniu Mondo

Do Chorzowa przyjedzie trzech z pięciu najlepszych tyczkarzy starego kontynentu. Piotr Lisek po udanym memoriale Komara i Ślusarskiego w Międzyzdrojach, gdzie skoczył 5,90 m, będzie chciał pobić absolutny rekord Polski, wynoszący 6,0 m. Wystartują także: piąty w Berlinie Paweł Wojciechowski oraz trzeci, multimedalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, rekordzista świata (6,16 m na hali), Renaud Lavillenie. Konkurs odbędzie się bez genialnego 18-latka Armanda ,,Mondo’’ Duplantisa, który zadziwił świat zdobywając tytuł mistrza Europy w Berlinie z wynikiem 6,05 m.

 

źródło: Flickr

Polskie niedźwiedzie znów w akcji

Rzut młotem kobiet odbędzie się bez rekordzistki świata, Anity Włodarczyk. Zawodniczka podtrzymała swoją decyzję o rezygnacji ze startu na skutek konfliktu z Konradem Bukowieckim. Włodarczyk zażądała od organizatorów usunięcia z list startowych młodego kulomiota po tym jak ten wstawił na swojego Instagrama zdjęcie plakatu, zasłaniając napisami podobiznę Włodarczyk. Organizatorzy nie zdecydowali się mieszać w prywatne spory sportowców. Sytuacja jest tym bardziej przykra i niezrozumiała, że Anita sięgała po medale imprez mistrzowskich, rzucając rękawicą Skolimowskiej i przez wiele lat była twarzą memoriału. Organizatorzy po decyzji młociarki zrezygnowali ze sprzedaży biletów, a pieniądze z wcześniej zakupionych zostały zwrócone.

Ceremonia otwarcia memoriału o 16:15.

WSTĘP WOLNY

Transmisja od 17.00 w TVP SPORT