_Nok9kqTURBXy8yZTM5NGZlOGExYmI4ZDhiNjgzZWY0NzIwYjdhZjkxMi5qcGVnkpUCzQMUAMLDlQIAzQL4wsOBoTAB

Turystyka po warszawsku

Do 15 września w Warszawie jeżdżą Berliety, „ogórki” i zabytkowe tramwaje. W ubiegłym sezonie na przejażdżkę specjalnymi autobusami zdecydowało się niemal siedem tysięcy pasażerów, a tramwajami – ponad osiem tysięcy

Warszawskie Linie Turystyczne to sezonowe linie Warszawskiego Transportu Publicznego uruchamiane z myślą o rekreacji mieszkańców i turystów oraz obsługiwane najczęściej przez pojazdy niespotykane w powszechnym użytku.

Przejażdżki po szynach

Tegoroczną nowością przygotowaną przez ZTM jest kolejka wąskotorowa, która swoją trasę rozpoczyna na stacji w Piasecznie. Można tam dojechać zabytkową linią 51, która odjeżdża o 13:00 z przystanku Centrum 03 przy ulicy Marszałkowskiej oraz o 13:20 z przystanku Metro Wilanowska 09 na pętli autobusowej. Zabytkowa kolejka wyrusza z przystanku Piaseczno Miasto ok. 14:20 i przyjeżdża do miejscowości Złotokłos, aby wrócić do stacji w Piasecznie. W międzyczasie zatrzymuje się m.in. w Runowie, gdzie organizowany jest piknik oraz ognisko dla podróżnych.

Cena biletu normalnego dla osób posiadających Kartę Warszawiaka lub Kartę Dużej Rodziny wynosi 25 złotych a wraz z przejazdem linią 51 – 30 złotych. Bez tych udogodnień – odpowiednio 30 złotych oraz 35 złotych

Dla miłośników komunikacji szynowej atrakcyjny może się okazać tramwaj turystyczny linii T, którego historia sięga 1996 roku. Linia działa w weekendy i obsługiwana jest przez zabytkowe wagony typu K i N posiadające charakterystyczny płaski przód. Pojazd rozpoczyna swoją trasę na placu Narutowicza i zatrzymuje się na przystankach takich jak Muzeum Narodowe w pobliżu jednego z najstarszych muzeów sztuki w Polsce, Park Praski niedaleko zabytkowego parku miejskiego położonego w prawobrzeżnej części miasta i Stare Miasto nieopodal malowniczej warszawskiej starówki. Ponadto, pasażerom, którzy wezmą udział w kursach oznaczonych na rozkładzie literą P będzie towarzyszył przewodnik.

Linia T kursuje co pół godziny od 11:20 do 18:20. Podobnie jak w przypadku linii 100, do przejazdu specjalnym tramwajem uprawnia również ważny bilet lub karta miejska ZTM.

„Ogórki” na ulicy

Linia 100 kurs rozpoczyna i kończy na Starym Mieście; zatrzymuje się m.in. na przystankach: Plac Krasińskich, który znajduje się nieopodal nowoczesnego Gmachu Sądu Najwyższego, ZOO niedaleko miejskiego ogrodu zoologicznego oraz Łazienki Królewskie obok jednego z flagowych warszawskich parków. Obsługują ją zabytkowe autobusy Berliety, eksploatowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku oraz „ogórki”, czyli pojazdy Jelcza, których potoczna nazwa pochodzi od ich charakterystycznego kształtu.

Cała przejażdżka „setką” trwa około godziny, a aby nią pojechać wymagane jest posiadanie ważnego biletu lub karty miejskiej ZTM. 100 kursuje co 45 minut od 11:15 do 18:00. Ta turystyczna linia jest do dyspozycji pasażerów w soboty, niedziele i święta.

Pływanie pod prąd

Do dyspozycji warszawiaków, którzy spędzają lato w mieście, są także promy przez Wisłę. Większość z nich może zabrać ze sobą maksymalnie 21 osób oraz 21 rowerów. Warszawski Transport Publiczny przygotował cztery bezpłatne linie promowe, a wśród nich statki o nazwie „PLISZKA”, kursujące z przystanku Most Poniatowskiego do Stadionu Narodowego czy „WILGA”, płynące trasą z Podzamcza do ZOO, które jako jedyne mogą wziąć na pokład 40 osób i 40 rowerów.

Do końca sierpnia promy są dostępne za darmo przez cały tydzień, a od 1 września – jedynie w weekendy. Od poniedziałku do piątku kursują średnio co pół godziny od 12:30 do 19:15, a w weekendy – mniej więcej co 20 minut od 9:30 do 19:50.

Dla entuzjastów transportu wodnego atrakcyjny może okazać się również statek „Zefir” zmierzający do Serocka. Odpływa o 9:30 z przystani na Żeraniu, do której można dojechać specjalnym autobusem wyruszającym z przystanku Podzamcze 02 o 9:00. Rejs trwa cały dzień, ale pasażerom czas może umilić znajdujący się na statku grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Statek pływa do końca sierpnia w piątki, soboty, niedziele i dni świąteczne, a od 1 do 15 września – jedynie w weekendy. Bilet normalny kosztuje 36 złotych. Można go zakupić w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński lub na stronie www.bilety24.pl.

Wszystkie wyżej wymienione linie turystyczne będą kursować do 15 września z wyjątkiem piaseczyńskiej kolejki wąskotorowej, która będzie do dyspozycji pasażerów do 28 września. Linie turystyczne cieszą się dużą popularnością wśród warszawiaków, więc należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu przejażdżki.

Fot. ZTM Warszawa/Materiały prasowe

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Różne oblicza piękna
Zastanawiasz się, co zrobić z nadmiarem czasu w wakacje? A...
Bielany z nową galerią

Na Bielanach zostało otwarte centrum handlowe, które pod względem liczby...

Karp – tak, węgorz – nie
Nie wiesz, jaką rybę zjeść na obiad? Zajrzyj do poradnika...
Morawiecki. I co dalej?

Kości zostały rzucone. Beata Szydło została zdegradowana na stanowisko wicepremiera,...