Pięć smaków, pięćdziesiąt filmów
To jedyna i niepowtarzalna okazja w roku, by wziąć udział w przeglądzie filmowym kina z Azji. Festiwal Pięć Smaków w pierwszym tygodniu listopada zagwarantuje warszawskiej publiczności orientalne doznania.
Festiwal goszczą kina Muranów oraz Luna. W tegorocznej edycji odbędą się pokazy 51 filmów, w większości nie prezentowanych wcześniej w Polsce. Pogrupowane są one na kilka sekcji. Jak co roku najważniejszą sekcją jest Nowe Kino Azji, czyli konkursowy przegląd najnowszych filmów z Birmy, Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Singapuru, Sri Lanki, Tajlandii, Tajwanu oraz Wietnamu (każdy kraj jest reprezentowany przez tylko jedno filmowe dzieło). Oceni je jury, które ogłosi faworyta.
Co roku także festiwal Pięć Smaków skupia się na jednym konkretnym kraju. W tym roku jest to Hongkong, kraj przez długie lata zawieszony między wschodem (do którego przynależy geograficznie) i zachodem (do którego przynależał politycznie do roku 1997). Hongkońskie kino akcji zmieniło oblicze filmu lat osiemdziesiątych, wpływając m.in. na twórców Hollywoodu. Na festiwalu w ramach sekcji „Hongkong: opowieści miejskie” będzie można zobaczyć 12 filmów z tego rejonu, w tym aż połowę wyreżyserowaną przez Johnniego To – słynnego twórcę, na którym wzoruje się Quentin Tarantino. Z soboty na niedzielę 9/10 listopada odbędzie się także nocny pokaz jego filmów („Noc z Johnniem To”).
W tegorocznej retrospektywie przedstawiona zostanie twórczość Tetsuyi Nakashimy, japońskiego wizjonera filmu. Wśród projekcji m.in. beztroskie i bezpardonowe „Kamikaze Girls” o dziewczynach, motorach i szkolnych uniformach oraz kandydat do Oskara – „Wyznania”, czyli precyzyjny thriller psychologiczny.
Wśród pokazów specjalnych natomiast figurują trzy bardzo ciekawe propozycje: „Hanyut – szaleństwo Almayera” z Malezji, o holenderskim kupcu szukającym złota na wyspie Borneo; „Wielki Mistrz”: najnowszy, niesamowity wizualnie film kung-fu bardzo znanego chińskiego reżysera Wong Kar-waia; a także „Zły film”, eksperymentalna japońska produkcja złożona ze archiwalnych zdjęć, opisująca półświatek Tokio lat dziewięćdziesiątych.
Oczywiście kino azjatyckie potocznie kojarzone jest najczęściej z kinem grozy i i tego po raz kolejny nie zabraknie na festiwalu. W piątek w ramach „Nocy grozy” zaprezentowane zostaną trzy najnowsze filmy z Japonii, Tajlandii i Hongkongu.
Festiwal Pięć Smaków oferuje także wiele innych atrakcji: spotkania z twórcami i innymi gośćmi, ekspozycja muzealna w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz darmowe pokazy dzieł twórców tajwańskiej nowej fali na taśmie 16mm w Teatrze Rozmaitości. 8 listopada rozpoczyna się też replika we Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty.
7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Data: 4-11 listopada
Miejsca: Kino Luna, Kino Muranów, Teatr Rozmaitości, kawiarnia Południk Zero
Cena: 17 zł za bilet, za wyjątkiem pokazów specjalnych; karnet imienny – 160 zł
Strona: www.piecsmakow.pl