Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Pięć smaków, pięćdziesiąt filmów

To jedyna i niepowtarzalna okazja w roku, by wziąć udział w przeglądzie filmowym kina z Azji. Festiwal Pięć Smaków w pierwszym tygodniu listopada zagwarantuje warszawskiej publiczności orientalne doznania.

Festiwal goszczą kina Muranów oraz Luna. W tegorocznej edycji odbędą się pokazy 51 filmów, w większości nie prezentowanych wcześniej w Polsce. Pogrupowane są one na kilka sekcji. Jak co roku najważniejszą sekcją jest Nowe Kino Azji, czyli konkursowy przegląd najnowszych filmów z Birmy, Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Singapuru, Sri Lanki, Tajlandii, Tajwanu oraz Wietnamu (każdy kraj jest reprezentowany przez tylko jedno filmowe dzieło). Oceni je jury, które ogłosi faworyta.

 

16 (Ž-35mm slide).jpg„Fulltime killer”, reż. Johnnie To, Hongkong 2001

Co roku także festiwal Pięć Smaków skupia się na jednym konkretnym kraju. W tym roku jest to Hongkong, kraj przez długie lata zawieszony między wschodem (do którego przynależy geograficznie) i zachodem (do którego przynależał politycznie do roku 1997). Hongkońskie kino akcji zmieniło oblicze filmu lat osiemdziesiątych, wpływając m.in. na twórców Hollywoodu. Na festiwalu w ramach sekcji „Hongkong: opowieści miejskie” będzie można zobaczyć 12 filmów z tego rejonu, w tym aż połowę wyreżyserowaną przez Johnniego To – słynnego twórcę, na którym wzoruje się Quentin Tarantino. Z soboty na niedzielę 9/10 listopada odbędzie się także nocny pokaz jego filmów („Noc z Johnniem To”).

 

Kamikaze_Girls1.jpg„Kamikaze Girls” reż. Tetsuya Nakashima, Japonia 2004

 

W tegorocznej retrospektywie przedstawiona zostanie twórczość Tetsuyi Nakashimy, japońskiego wizjonera filmu. Wśród projekcji m.in. beztroskie i bezpardonowe „Kamikaze Girls” o dziewczynach, motorach i szkolnych uniformach oraz kandydat do Oskara – „Wyznania”, czyli precyzyjny thriller psychologiczny.

The-Grandmaster-Ip-Man„Wielki Mistrz”, reż. Wong Kar-wai, Hongkong, Chiny 2013

 

Wśród pokazów specjalnych natomiast figurują trzy bardzo ciekawe propozycje: „Hanyut – szaleństwo Almayera” z Malezji, o holenderskim kupcu szukającym złota na wyspie Borneo; „Wielki Mistrz”: najnowszy, niesamowity wizualnie film kung-fu bardzo znanego chińskiego reżysera Wong Kar-waia; a także „Zły film”, eksperymentalna japońska produkcja złożona ze archiwalnych zdjęć, opisująca półświatek Tokio lat dziewięćdziesiątych.

Countdown2„Odliczanie” reż. Nattawut Poonpiriya, Tajlandia 2012

 

Oczywiście kino azjatyckie potocznie kojarzone jest najczęściej z kinem grozy i i tego po raz kolejny nie zabraknie na festiwalu. W piątek w ramach „Nocy grozy” zaprezentowane zostaną trzy najnowsze filmy z Japonii, Tajlandii i Hongkongu.

Festiwal Pięć Smaków oferuje także wiele innych atrakcji: spotkania z twórcami i innymi gośćmi, ekspozycja muzealna w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz darmowe pokazy dzieł twórców tajwańskiej nowej fali na taśmie 16mm w Teatrze Rozmaitości. 8 listopada rozpoczyna się też replika we Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty.

 

plakat-piecsmakow-2013rgb-1200x847

7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Data: 4-11 listopada

Miejsca: Kino Luna, Kino Muranów, Teatr Rozmaitości, kawiarnia Południk Zero

Cena: 17 zł za bilet, za wyjątkiem pokazów specjalnych; karnet imienny – 160 zł

Strona: www.piecsmakow.pl