Dziennikarze mają nie kłamać i utrzymywać stały kontakt z rodziną. Ukraiński Niezależny Związek Dziennikarzy opublikował właśnie spis porad dla dziennikarzy.
Poradnik ukraińskiego związku skierowany jest do wszystkich pracujących przy relacjonowaniu wydarzeń z Ukrainy. Adresatami listy porad są nie tylko ukraińscy dziennikarze, ale i pracownicy zagranicznych mediów.
W apelu Niezależnego Związku Dziennikarzy można przeczytać:, „Jeżeli nie możecie pisać prawdy, to przynajmniej odmówcie kłamania”.
Dziennikarz wybierający się na wiec czy inne masowe zgromadzenie powinien przede wszystkim posiadać przy sobie dokumenty, poświadczające jego związek z mediami. Ponadto Związek zaleca zadbanie o ubezpieczenie na leczenie i życie. Dziennikarz powinien mieć przy sobie środki do udzielania pierwszej pomocy – bandaż, watę, jodynę, butelkę wody.
Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo dziennikarz powinien regularnie kontaktować się z rodziną bądź znajomymi oraz na bieżąco informować ich, gdzie się wybiera, i jakie konkretnie wydarzenia będzie relacjonował.
Związek zaleca, że w przypadku, gdyby dziennikarz spotkał się z agresją, powinien on pouczyć tego, który mu zagraża o łamaniu artykułu kodeksu karnego „O utrudnianiu zgodnej z prawem działalności zawodowej dziennikarza”.
Przypadki łamania praw dziennikarzy powinny być zarejestrowane na wideo lub zdjęciach. Związek zaleca też spisanie relacji świadków. W celu pomocy poszkodowanym dziennikarzom uruchomiono gorące linie.
Podczas wydarzeń w Kijowie pobici przez specjalne oddziały ukraińskiej milicji – Berkut, zostali nie tylko protestujący, ale i dziennikarze. Wśród poszkodowanych znaleźli się między innymi Paweł Pieniążek, relacjonujący wydarzenia na Ukrainie dla „Krytyki Politycznej oraz Tomasz Piechal z portalu Eastbook. Rosyjska „Nowaja Gazieta” i serwis Liga.net. opracowały już listy wszystkich poszkodowanych dziennikarzy.