Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUMWYDARZENIAZJAWISKA

Fashion trucki w Polsce i na świecie

Ubraniowóz, modowa ciężarówka, uliczny butik albo fashion truck. Po gastronomicznym szturmie food tracków, czyli burgerów na kółkach, przyszedł czas na delektowanie się modą na kółkach. Pierwsze pojawiły się we Francji i w USA, gdzie rozwijają się zaskakująco szybko. W Polsce ten pomysł dopiero raczkuje.

Pojawiają się na targach mody, festiwalach czy na plaży. Koncepcja jest prosta: mobilny butik, który zaspokaja potrzeby związane z modą, ale nie tylko. Można tam także porozmawiać, spotkać się i po prostu miło spędzić czas w atmosferze, której galeria handlowa ani Internet nie zapewnią nikomu. Jedno jest pewne – gwarancja mobilności i bycie tam, gdzie dużo się dzieje, bo o to w biznesie chodzi, by trafić do jak największej liczby potencjalnych klientów. I o to nietrudno, bo wozy parkowane są tam, gdzie się po prostu bywa.

13230266_1173582479339570_2991678791294555448_n
źródło: facebook

Jedną z prekursorek butiku na kółkach jest Emily Benson, Amerykanka, która od zawsze marzyła o własnym butiku. Doświadczenie zdobywała, pracując w sprzedaży dóbr luksusowych jako Accessories Marchandiser. W 2011 roku otworzyła swój pierwszy, mobilny butik „The Fashion Truck” ze starannie wyselekcjonowanymi produktami, w tym odzieżą i dodatkami. Pomimo swoich truckowych rozmiarów, butik posiada nawet dwie przymierzalnie, ogromne lustro i ekspozycję z biżuterią.

home-012
źródło: selvedgedrygoods.com

„Kupiłam ciężarówkę od mężczyzny na pustyni, więc trzeba było ją wyczyścić z piasku i oleju. Przyjaciele pomogli mi ją urządzić, zamontowaliśmy szafki, podłogę, oświetlenie i stworzyliśmy przymierzalnię. Zainwestowałam na start około 10 tysięcy dolarów” – mówi Monique Cruz, właścicielka i założycielka przyjaznego dla środowiska fashion trucka „Selvedge Dry Goods” z Los Angeles. Powstał z pasji, jaką jest moda przyjazna dla środowiska, łączy w sobie elementy zrównoważonego rozwoju. W myśl idei DIY, czyli zrób to sam, Monique przerabia i rekonstruuje, tworząc nową jakość produktu.

1017410_207519886038432_31287158_n
źródło: facebook
936765_227195630737524_137303917_n
źródło: facebook

Amerykańskie dziewczyny łączą ciuchy w stylu vintage z błyskotkami i innymi akcesoriami. A Francuski? Prekursorką idei fashion trucka we Francji stała się blogerka Aurore Evee, która otworzyła Cotton & WILD. Jej powóz wygląda jak ociekająca kremem kokosowym pianka marshmallow. W jej asortymencie także znajdziemy niszowe ciuchy, biżuterię i akcesoria. Postanowiła, że ma być tanio i tak jest. Tu nie chodzi o samą sprzedaż i zysk, choć i to jest ważne, ale nie najważniejsze. Chodzi o klimat, stworzenie takiej atmosfery, że każdy kto będzie przechodził w pobliżu, nie przejdzie obojętnie, ale zatrzyma się i zobaczy, jak cudowne rzeczy ma do zaoferowania Evee, a co najważniejsze,  jak inspirującą i ciekawą jest osobą.

13419281_562479600601050_3338434045291592504_n
źródło: facebook
fash
źródło: instagram

Polska też ma swojego fashion trucka, Fu-Ku Fashion Truck, który już latem wyruszy na wakacyjne wojaże. Jest to projekt wrocławskiego koncept store’u Fu-ku Fashion, promującego prace polskich projektantów. Zainspirowane wakacyjnym stylem życia, podróżami oraz letnimi, plenerowymi imprezami, Linda Parys i Agnieszka Jarosz stworzyły ciekawy koncept, który już niebawem da o sobie znać na Targach Nadmorskich. Pomysłodawczynie projektu zorganizowały konkurs na swoim fanpage’u.

5cad496919af5965e9ccd9c419eea09f
źródło: pinterest

Pomysł okazuje się też być idealną formą promocji światowego króla denimu, Levi’s (marka założona przez Leviego Straussa). Już w sobotę rusza w Polskę mobilny, krawiecki pojazd, w którym można będzie spersonalizować swoje dżinsy. Odwiedzi kilka miejsc na modnej mapie stolicy: Pola Mokotowskie, Plażową, Na Lato, Iskrę i Lake Park Wilanów. Będzie możliwe zaaplikowanie ćwieków, naszywek czy szablonów na swoje dżinsy, czyli zaprojektowanie ich na nowo, zgodnie z własną koncepcją.

W Ameryce liczby mówią same za siebie – modowy biznes na kółkach kręci się i wskazują na to statystyki, które mówią, że w 50 stanach Ameryki jest już ponad 500 takich fashion trucków. Czy w Polsce fashion trucki mają szansę zaistnieć i czy ludzie chętnie zamienią burgery na ubrania? Zobaczymy tego lata.

 

 

 

 

 

2 http://cheapjerseysupply.com million on the inside fees caused by- Offshorproceedsg BermudaOn wednesday, Bloomberg’s Jesse Drucker said they have experience about the specialist n enormous turned cheap football jerseys aside handing over $2 thousand in globally taxes at coming $10 gross income in, Actually 80 proportion of pretax turnover, That can Bermuda, What kind of has no a company tax. Bing and aol supports almost bending how much money that you should sheltering in Bermuda towards 2008.The particular rates supposedly audited yahoo offshoring organize yr after, In order to a different Bloomberg review. Yahoo and bing must have been investing associated with $1 million in duty per annum a oakleys outlet transferring its profit margins Cheap Oakleys implies eire and holland which can Bermuda, Lowering the truck cover’s foreign taxation selling price and 2.4 nought per cent, In order to a 2010 Bloomberg booklet.The eu profit replied on saturday of the fact that most EU gets actually work together to hack concerning income taxing evasion, Of in what premiums these individuals with regard to $1.31 trillion per annum, To be able to Reuters. In the meantime, The actual national government as well as, Congressional Republicans contain consist of cutter the organization income taxing rate.With december, Indian congress arrested bing, Amazon online and as well a public place of predominantly evading taxes, In accordance with the connected marketing. A www.cheapjerseys-nfl.com coffee house, Which in fact had released the united kingdom $13.8 million with regard to business enterprise and business enterprise and tax rather than 14 several ages, Bowed to great britain problem yesterday morning by saying yes http://www.footballjerseysuppliers.com for it to cost the higher in fees then a necessity for legal reasons, Based on the AP.Iphone likewise has come underneath critique because avoiding fees. Most of usually unquestionably this particular Baratas Replicas Ray Ban advances record-breaking remunerated a worldwide tax level of within purely 9.8 percentage point yr after, In order to a study by The idaho events in April.