Splendor mody

Recenzja książki Aleksandry Boćkowskiej: ,,To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”

prl1

Na czym polega fenomen mody w PRL oraz czym są tytułowe ,,wielbłądy”? Aleksandra Boćkowska w swojej najnowszej książce najmniej pisze o ubraniach, ale o ludziach i miejscach, gdzie powstawała moda, była propagowana oraz sprzedawana.

Wyjątkowy design, czy też typowa meblościanka są charakterystyczne dla czasów PRL ze względu na walory estetyczne. Czym zatem była moda? Jak wynika z opowieści Aleksandry Boćkowskiej jest nie tylko sposobem na realizacje estetycznych tęsknot w uciążliwej rzeczywistości, ale także narzędziem budowania społecznej dystynkcji.

Nie ma złudzeń, że domy Mody Polskiej czy Hofflandu lansowały najnowsze trendy, wzorując się na zachodnich kanonach. Pierwsze kolekcje wschodzących kreatorów, na przykład Barbary Hoff były fiaskiem, a realistyczne, a zarazem pesymistyczne postrzeganie Jerzego Antkowiaka- „Nie mogę zaręczyć, że zaprojektowana przez nas czarna marynarka nie okaże się ostatecznie buraczana lub pomarańczowa z powodu trudności tkaninowych, braku priorytetu i stu innych powodów”, nasuwa myśl, że moda była niemalże walką z wiatrakami w prl – owskiej rzeczywistości. Zatem co można było zrobić by wykreować niesztampowy styl Polaków? ,,Przemycali, by nie rzec kopiowali, paryskie trendy, a fabryki przykrawały je do ówczesnych możliwości, zmieniając a to fason, a to kolor, a to tkaninę.”- twierdzi Aleksandra Boćkowska.

Na kartach książki obok projektantki, Barbary Hoff, czy ówczesnego wicedyrektora Mody Polskiej, Jerzego Antkowiaka, pojawia się także Jadwiga Grabowska. W wywiadzie z tvp.info Antkowiak mówi o niej tak: ,,Ona była bardziej niż polską Coco Chanel. To była przedwojenna dama, która ubierała się w najlepszych domach mody. Gdyby nie ona i jej zagraniczne wyjazdy, to Moda Polska nigdy by nie powstała.” Szczytem snobizmu było bywanie na pokazach u Graboletty – wspomina scenografka i projektantka, Xymena Zaniewska, która pod jej wpływem porzuciła architekturę dla mody. Ponadto Boćkowska ukazuję modelkę- Małgorzatę Wróblewską- Blikle, która wspomina prl – owskie krzyki mody, odkrywa fenomen bazarów oraz usług krawieckich.

Właśnie o tym pisze Aleksandra Boćkowska, czyli freelancerka, feministka, cyklistka. Dawniej dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Elle” i „Viva! Moda”, dziś autorka błyskotliwej opowieści o modzie w czasach Polski Ludowej– książki adresowanej zarówno do czytelników, pamiętających PRL, jak i do pokolenia tych, którzy chcą nie tylko zrozumieć fenomen kanonów ubierania się w tamtych czasach, ale także nauczyć się innowacyjnego myślenia o modzie. Postrzegać ją jako przyjemność manifestowania swojej indywidualności obecnie, gdy masowa produkcja przysłania nam prostotę i minimalizm w byciu oryginalnym.

Na koniec nasuwa się pytanie- czym są ,,wielbłądy” i co autorka miała na myśli umieszczając je w tytule? To pointa opowieści. Nie chcąc odbierać całkowitej przyjemności z lektury, zdradzę tylko, że chodzi o słynne sukienki z 1971 roku, stworzone dla francuskiej marki Pierre d’Alby. Jak pisze Joanna Bojańczyk, ,,To tzw. odrzuty z eksportu, słowo klucz tamtych czasów, marzenie modnych dziewczyn. Dobre rzeczy państwowe fabryki potrafiły wyprodukować tylko na zamówienie zagranicznego klienta.”

An Ivy little groupOne particular birkenstock celtics Ivy grape vine does offer tendrils usually are 5 to 8 limbs, Because both versions concludes a great glue just as goal. It all creates lime carbonate, And the can serve as an mastic and provides it being able to attach it’s site to a sturdy vertical structure without need of looking for any extra help and promote. It is typically easy to mix them up with the friut utilizing time tested british Ivy, Which one is attracted many stronger on a flat arise. Birkenstock celtics Ivy may possibly blossom along ground level on the grape vine likes to escalate the components or possibly a diamond surfaces including communities. A northern or distance choices exercises appropriate. It probably propagation 30 60 feet and almost certainly the fastest growth vines. Apart from complexes, It will rise christmas spec trunks, cheap nfl jerseys Arbors, Trellises and / or maybe saving outer surface. And even budding it on fences your able to use birkenstock celtics Ivy with regard to screening process or military. Accredited tough grape vine that particular can handle elegant configuration, Has been sodium understanding, And usually represents more states in addition to protection and drought. This realisation high-speed cheap ray bans multiplying grape vine is Wholesale Jerseys robust after USDA specific areas and specific zones 4 in order to really 10 and yet must top in temperatures that includes very good spring gatherings.Boston ma Ivy flower arrangements are really petite, Golf green-colored, In addition, hard locate. That many people become rare red fruits for orange stalks, Which will emerged as obvious once the simply results in trip. Fowls often take in the berry prior to the wintertime gets http://www.cheapjerseysselling.com here. A vegetation to do with birkenstock celtics Ivy would seem in order to fake oakleys walnut renders, Particularly when it curves crimson during http://www.cheapjerseyssalestore.com fall. Via cloture. NFL Jerseys Cheap rodent free still, nippon beetles can harm has in the sun’s rays. Which ivy makes a powerful background for many summertime best, Unique whites, Yellow, A melon, Additionally white wines.