Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że 45% Polaków ma negatywną opinię na temat działalności Kościoła rzymskokatolickiego, podczas gdy 42% ocenia ją pozytywnie. To wskazuje na pogorszenie ocen Kościoła w porównaniu do sytuacji sprzed sześciu miesięcy.
Autorzy badania wskazali, że pozytywne postawy wobec Kościoła są szczególnie związane z aktywnością w praktykach religijnych.
Z aprobatą o działalności Kościoła wypowiadają się głównie zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz osoby o poglądach prawicowych. Częściej są to również osoby starsze (55+), mieszkańcy wsi, osoby z niższym wykształceniem (podstawowym lub zawodowym), emeryci, renciści, rolnicy oraz osoby o niskich dochodach (poniżej 2999 zł na osobę).
Z kolei krytyczne opinie na temat Kościoła dominują wśród osób mniej zaangażowanych religijnie, a także wyborców Koalicji Obywatelskiej i osób identyfikujących się z lewicą. Negatywnie oceniani są częściej także mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści oraz osoby z wyższymi dochodami (od 4000 zł na osobę lub więcej).
(za: PAP)
(Fot. malwina nogaj na Unsplash)