sami-boudjelti-P9V15P6x4nQ-unsplash

Czy przewklekły ból można złagodzić?

Według badaczy, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „JAMA Network Open”, przewlekły ból można złagodzić poprzez naukę zarządzania negatywnymi emocjami.

Przewlekły ból to nie tylko fizyczne odczucie związane z uszkodzeniem tkanek, ale również silne przeżycie emocjonalne. Jak podkreśla Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu, jest to subiektywne doświadczenie, na które wpływają czynniki biologiczne, psychiczne i społeczne.

Szacuje się, że aż 80% osób cierpiących na przewlekły ból doświadcza także nasilonego lęku i depresji. Te negatywne emocje mogą wzmacniać odczuwanie bólu, tworząc błędne koło.

Zespół Nell Norman-Nott z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii (DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2025.6908) przeprowadził badanie, które wykazało, że lepsze radzenie sobie z emocjami – szczególnie lękiem – może przynieść większą ulgę w bólu niż standardowe metody leczenia.

W badaniu wykorzystano zmodyfikowaną wersję terapii dialektyczno-behawioralnej, skoncentrowanej na uważności, regulacji emocji i budowaniu odporności na trudne przeżycia. Terapia została dostosowana do osób z intensywnymi reakcjami emocjonalnymi.

W eksperymencie udział wzięło 89 osób cierpiących na ból trwający średnio 16 lat. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do dwóch grup: jednej objętej ośmiotygodniowym programem online prowadzonym przez terapeutę, drugiej kontynuującej dotychczasowe leczenie, takie jak farmakoterapia czy fizjoterapia.

Po dziewięciu tygodniach osoby z grupy terapeutycznej wykazywały wyraźną poprawę w zakresie regulacji emocji (średnio o 5 punktów więcej w skali 18–90) i zaczęły odczuwać mniejsze nasilenie bólu. Po 21 tygodniach redukcja bólu była znacznie większa niż w grupie kontrolnej.

Chociaż mechanizm działania takiej terapii nie jest jeszcze do końca poznany, naukowcy uważają, że zdalna forma wsparcia może być szczególnie przydatna dla osób mających utrudniony dostęp do opieki psychologicznej, np. mieszkających poza dużymi miastami.

(za: Nauka w Polsce)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Projekt „Tu nauka”. Słuchajcie we wtorki o 12:30 w Radiu Kampus!

Fundacja na Rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego realizuje projekt  „Tu Nauka”....

,,Kobiety robią Kino”: ,,Janis: Little Girl Blues”

materiały prasowe Od śmierci Janis Joplin minęło 45 lat, ale...

Przepraszam, ale ja się spodziewałem fotografa – mówi Anna Bedyńska
Anna Bedyńska - zawodowo fotoreporterka „Gazety Wyborczej" specjalizująca się w...
Alkohol, papierosy i brak ruchu – co z nami robią?

Nawyki szkodzące zdrowiu, takie jak palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu...