Dr Małgorzata Starowicz z Zespołu Chemii i Biodynamiki Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wyjaśniła, że superfoods to grupa produktów spożywczych, które są szczególnie bogate w bioaktywne związki korzystne dla zdrowia. „Pomagają one poprawić kondycję organizmu i mają działanie profilaktyczne wobec chorób cywilizacyjnych, takich jak problemy z układem krążenia, choroby neurodegeneracyjne czy cukrzyca typu 2” – dodała.
Superfoods zawierają składniki, które wspierają funkcjonowanie organizmu. Choć mają pozytywny wpływ na zdrowie, nie mogą zastąpić leków, lecz pełnią rolę prewencyjną lub wspomagają leczenie farmakologiczne – podkreśliła dr Starowicz.
„Produkty te powinny być dostosowane do stylu życia oraz rodzaju alergii. Warto przetestować je na własnym organizmie, aby sprawdzić, czy żywność bogata w wartości odżywcze rzeczywiście nam służy” – zaznaczyła.
Od lat wśród najpopularniejszych superfoods wymienia się grzyby shiitake, nasiona chia, owoce goji, chlorellę, awokado czy moringę. Jednak naukowcy zalecają, by nie dać się zwieść modom i zamiast egzotycznych produktów wybierać te pochodzące z naszego regionu. Badaczka zwróciła uwagę, że lokalne produkty szybciej trafiają na nasze stoły, podczas gdy egzotyczne muszą pokonać długą drogę, co może wiązać się z koniecznością ich konserwowania.
„Nasze owoce jagodowe to doskonałe źródło witamin i bioaktywnych związków. Poza tym, jagody i borówki nie tylko świetnie smakują, ale i wyglądają. Zachęcamy do jedzenia jabłek, ponieważ to nasz rodzimy owoc. Ziarna, nasiona oraz orzechy włoskie i laskowe to dobre źródło kwasów omega-6. Kasze są również bardzo zdrowe, bogate w błonnik” – podkreśliła.
(Na podst. Nauka w Polsce)
(fot. Fernanda Martinez/Unsplash)