fernanda-martinez-NwmqEnnQNw4-unsplash

Superfoods. Co warto jeść?

Dr Małgorzata Starowicz z Zespołu Chemii i Biodynamiki Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wyjaśniła, że superfoods to grupa produktów spożywczych, które są szczególnie bogate w bioaktywne związki korzystne dla zdrowia. „Pomagają one poprawić kondycję organizmu i mają działanie profilaktyczne wobec chorób cywilizacyjnych, takich jak problemy z układem krążenia, choroby neurodegeneracyjne czy cukrzyca typu 2” – dodała.

Superfoods zawierają składniki, które wspierają funkcjonowanie organizmu. Choć mają pozytywny wpływ na zdrowie, nie mogą zastąpić leków, lecz pełnią rolę prewencyjną lub wspomagają leczenie farmakologiczne – podkreśliła dr Starowicz.

„Produkty te powinny być dostosowane do stylu życia oraz rodzaju alergii. Warto przetestować je na własnym organizmie, aby sprawdzić, czy żywność bogata w wartości odżywcze rzeczywiście nam służy” – zaznaczyła.

Od lat wśród najpopularniejszych superfoods wymienia się grzyby shiitake, nasiona chia, owoce goji, chlorellę, awokado czy moringę. Jednak naukowcy zalecają, by nie dać się zwieść modom i zamiast egzotycznych produktów wybierać te pochodzące z naszego regionu. Badaczka zwróciła uwagę, że lokalne produkty szybciej trafiają na nasze stoły, podczas gdy egzotyczne muszą pokonać długą drogę, co może wiązać się z koniecznością ich konserwowania.

„Nasze owoce jagodowe to doskonałe źródło witamin i bioaktywnych związków. Poza tym, jagody i borówki nie tylko świetnie smakują, ale i wyglądają. Zachęcamy do jedzenia jabłek, ponieważ to nasz rodzimy owoc. Ziarna, nasiona oraz orzechy włoskie i laskowe to dobre źródło kwasów omega-6. Kasze są również bardzo zdrowe, bogate w błonnik” – podkreśliła.

(Na podst. Nauka w Polsce)

(fot. Fernanda Martinez/Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Czy samym seksem żyje człowiek?
Mówi się, że facet większość swojego czasu spędza na myśleniu...
Rosja po łebkach
Reportaże z Rosji intrygują i zaskakują. Rozbudzają wyobraźnię i nie...
[Relacja na żywo] jUWenalia 2019 – dzień II

Jesteśmy na Kampusie Głównym UW, skąd relacjonujemy dla Was drugi...

Żydzi kontra syjoniści
Gdy w ultraortodoksyjny Żyd Nahman Sztarkes, w 1959 roku postanowił...