Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Objazdowy tabor filmowy Romana Gutka

Idea przyświecająca MFF Nowe Horyzont od dwunastu lat jest taka sama – promować kino niebanalne, odważne i łamiące tabu. Nie każdy jednak ma szansę zetknąć się z nim we Wrocławiu, na szczęście istnieje alternatywa. Bo dlaczego pokazywane tam filmy nie miałyby ruszyć w tournee po Polsce?

Festiwal Romana Gutka pokazuje filmy z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu czy Pusan, w doborze tematyki sięga jednak dalej. Pragnie rokrocznie poruszać inny temat w kinematografii, który akurat uzna za istotny do przedyskutowania. I tak choćby ostatnio była to scenografia – zadanie pytania, jak ona wygląda dziś, czy w ogóle istnieje, czy jest potrzebna w dobie tak rozwiniętych efektów specjalnych. Obok głównego problemu jest jednak mnóstwo atrakcji, a wśród nich m.in. ciekawe retrospektywy (w 2011 roku jej bohaterem był Terry Gilliam) bądź cykle (jak choćby ten o kontrowersyjnym japońskim nurcie pinku eiga, którego jednym z przedstawicieli jest „Kuba Rozpruwacz” Hasuharu Hasabe). Tych, których to wszystko ominie od trzech lat mają szansę na spotkanie dzieł wybitnych reżyserów w swoich miastach. Bowiem tytuły wyróżnione przez jurorów, nowohoryzontową publiczność oraz festiwalowych selekcjonerów jako wydarzenia festiwalu ruszają na tzw. Nowe Horyzonty Tournee, a następnie będą systematycznie wprowadzane na ekrany kin studyjnych, by w końcu trafić na płyty DVD. Tym razem będzie ich osiem. Będzie się można dowiedzieć czym jest tajemniczy „kod niebieski”, o którym opowiada Urszula Antoniak, przyjrzeć być może ostatniemu dziełu wybitnego węgierskiego reżysera Beli Tarra, a nawet sprawdzić co nowego ma do powiedzenia Kim Ki-Duk. Każdy znajdzie coś dla siebie.

codeblue.jpg

„Code Blue”, reż. Urszula Antoniak

Oto lista wszystkich filmów:

  1. „Code Blue” – premiera 13 stycznia 2012
  2. „Nagroda” – premiera 27 stycznia 2012
  3. „Z daleka widok jest piękny” – premiera 10 lutego 2012
  4. „Poza szatanem” – premiera 24 lutego 2012
  5. „Pewnego razu w Anatolii” – premiera 9 marca 2012
  6. „Koń turyński” – premiera 30 marca 2012
  7. „Arirang” – premiera 13 kwietnia 2012
  8. „Grabarz” – premiera 27 kwietnia 2012

Tournee obejmuje większość dużych polskich miast, m.in. Warszawę, Poznań, Katowice, Wrocław, Łódź czy Szczecin. Szczegółowa rozpiska dat tutaj.