national-cancer-institute-s9WLlvDlbx4-unsplash

Poznajcie laureatki 24. edycji nagrody L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Sześć wyjątkowych polskich badaczek zostało uhonorowanych nagrodą L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” w 24. edycji programu. Laureatki ogłoszono podczas ceremonii, która odbyła się w Warszawie. Organizatorzy konkursu podkreślili, że nagrodzone badaczki „podważają status quo i inspirują”, wnosząc istotny wkład w rozwój nauki.

Program L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” ma na celu promowanie osiągnięć polskich badaczek, zachęcanie ich do kontynuowania pracy naukowej oraz wsparcie ich działań poprzez przyznanie stypendiów. W tegorocznej edycji zgłoszenia oceniało jury, które składało się z wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. W wyniku obrad wyróżniono sześć projektów, przyznając stypendia w trzech kategoriach: habilitacyjnej, doktoranckiej i magistranckiej.

W kategorii magistranckiej nagrodę otrzymała Justyna Jakubska z Politechniki Śląskiej. Zajmuje się badaniem biodegradowalnych i bakteriobójczych materiałów opakowaniowych, koncentrując się na tworzeniu ekologicznych alternatyw dla plastiku z chitozanu, alginianu sodu i skrobi.

W kategorii doktoranckiej nagrodzono dwie badaczki. Pierwszą z nich jest mgr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik z Politechniki Poznańskiej, która bada rolę cholesterolu i tratw lipidowych w procesie fuzji błonowej. Drugą laureatką jest mgr Maja Szymczak z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, która prowadzi badania nad optycznymi czujnikami ciśnienia opartymi na luminescencji jonów Cr³⁺.

W kategorii habilitacyjnej stypendia otrzymały trzy badaczki. Dr Katarzyna Klonowska z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN prowadzi badania nad genetyką nowotworów, szczególnie nad stwardnieniem guzowatym, co ma potencjalne zastosowanie w diagnostyce. Dr Alicja Mikołajczyk z Uniwersytetu Gdańskiego specjalizuje się w cyfrowym projektowaniu materiałów, chemikaliów i leków, z naciskiem na zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Dr Zuzanna Świrad z Instytutu Geofizyki PAN bada erozję wybrzeży, koncentrując się na wpływie zaniku pokrywy lodu morskiego na erozję w Arktyce.

Nagrodzone badaczki wezmą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach, a ich osiągnięcia będą szeroko promowane. Jak zauważył minister nauki, Dariusz Wieczorek, program „Dla Kobiet i Nauki” jest ważnym elementem wspierania kobiet w nauce. „Laureatki pokazały, że są w stanie realizować swoje pasje, a program L’Oréal-UNESCO wspiera ich działania” – stwierdził minister.

Program L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” w Polsce trwa od 2001 roku. Celem inicjatywy jest nie tylko wsparcie finansowe badaczek, ale także promowanie ich osiągnięć na poziomie krajowym i międzynarodowym. Do 2024 roku nagrodzono 129 polskich badaczek. Program realizowany jest we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademią Nauk oraz UN Global Compact Network Poland.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Michnik wygrał proces
"Jedną trzecią życia poświęcił obronie byłych ubeków" - tak o...
Sankcyjna rewolucja

Forma kary za popełniony faul, znana z rozgrywek piłki ręcznej...

Biznes z przypadku

Kto z nas nie chciałby zarabiać kilkunastu tysięcy miesięcznie? Ile...

Porozmawiajmy nieetycznie o etyce
Poziom etyki w polskich mediach jest coraz niższy. Świadczą o...