dan-meyers-hluOJZjLVXc-unsplash

Pandemia pogorszyła zdrowie psychiczne

Specjaliści z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zwrócili uwagę, że pandemia COVID-19 spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi związane z zdrowiem psychicznym. Zauważyli, że długotrwała izolacja, strach przed zachorowaniem i utratą bliskich przyczyniły się do wzrostu przypadków depresji.

Na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz badań naukowych, które przedstawili eksperci z SUM, od początku pandemii liczba przypadków zaburzeń lękowych na całym świecie wzrosła o około 25%. Skutki tego zjawiska są szczególnie odczuwalne wśród młodzieży i osób starszych, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków izolacji oraz ograniczonego dostępu do pomocy psychologicznej.

Pandemia uwypukliła szereg trudności, przed którymi stanęły systemy opieki zdrowotnej, w tym niedobór specjalistów, ograniczony dostęp do usług psychologicznych oraz rosnące problemy ekonomiczne. Lockdowny i brak kontaktów międzyludzkich potęgowały poczucie samotności, a kryzys gospodarczy dodatkowo zwiększał lęk. Wielu ludzi straciło bliskich wskutek COVID-19, co prowadziło do długotrwałych traum oraz przedłużonego procesu żałoby.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Czy samym seksem żyje człowiek?
Mówi się, że facet większość swojego czasu spędza na myśleniu...
Nagrody za sprzątanie zdjęć
Czy ktokolwiek oferował wam nagrodę za uporządkowanie archiwum fotograficznego?...
Polscy naukowcy nadzieją dla chorych na stwardnienie rozsiane

Dzięki badaniom polskich naukowców z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej...

Polskość spod Krzyża
Na hasło Konrada: „strójcie mi narodową scenę” aktorzy ustawiają krzyż,...