dan-meyers-hluOJZjLVXc-unsplash

Pandemia pogorszyła zdrowie psychiczne

Specjaliści z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zwrócili uwagę, że pandemia COVID-19 spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi związane z zdrowiem psychicznym. Zauważyli, że długotrwała izolacja, strach przed zachorowaniem i utratą bliskich przyczyniły się do wzrostu przypadków depresji.

Na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz badań naukowych, które przedstawili eksperci z SUM, od początku pandemii liczba przypadków zaburzeń lękowych na całym świecie wzrosła o około 25%. Skutki tego zjawiska są szczególnie odczuwalne wśród młodzieży i osób starszych, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków izolacji oraz ograniczonego dostępu do pomocy psychologicznej.

Pandemia uwypukliła szereg trudności, przed którymi stanęły systemy opieki zdrowotnej, w tym niedobór specjalistów, ograniczony dostęp do usług psychologicznych oraz rosnące problemy ekonomiczne. Lockdowny i brak kontaktów międzyludzkich potęgowały poczucie samotności, a kryzys gospodarczy dodatkowo zwiększał lęk. Wielu ludzi straciło bliskich wskutek COVID-19, co prowadziło do długotrwałych traum oraz przedłużonego procesu żałoby.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Weekend po warszawsku

Stolica w ciągu całego roku otwiera przed mieszkańcami wiele możliwości...

Zwykłe bieganie? Passé!
Rusztowania, kontenery, źle zaparkowane samochody, opony, place budowy, ścianki. Do...
Murawa pełna ciasteczek

Wysportowani, męscy i pewni siebie. Niektórzy z litrem żelu we...

Diane Arbus – w pogoni z nienormalnością
Kiedy pokazywałam zdjęcia Diane Arbus przypadkowym osobom, które nie oceniają...