dan-meyers-hluOJZjLVXc-unsplash

Pandemia pogorszyła zdrowie psychiczne

Specjaliści z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zwrócili uwagę, że pandemia COVID-19 spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi związane z zdrowiem psychicznym. Zauważyli, że długotrwała izolacja, strach przed zachorowaniem i utratą bliskich przyczyniły się do wzrostu przypadków depresji.

Na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz badań naukowych, które przedstawili eksperci z SUM, od początku pandemii liczba przypadków zaburzeń lękowych na całym świecie wzrosła o około 25%. Skutki tego zjawiska są szczególnie odczuwalne wśród młodzieży i osób starszych, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków izolacji oraz ograniczonego dostępu do pomocy psychologicznej.

Pandemia uwypukliła szereg trudności, przed którymi stanęły systemy opieki zdrowotnej, w tym niedobór specjalistów, ograniczony dostęp do usług psychologicznych oraz rosnące problemy ekonomiczne. Lockdowny i brak kontaktów międzyludzkich potęgowały poczucie samotności, a kryzys gospodarczy dodatkowo zwiększał lęk. Wielu ludzi straciło bliskich wskutek COVID-19, co prowadziło do długotrwałych traum oraz przedłużonego procesu żałoby.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
#mypolishdream
MTV Polska rozpoczyna kampanię społeczną pod hasłem #mypolishdream, skierowaną do...
„Europa zimnej wojny” – 1000 stron historii
Berlin lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na dachu małego, osobowego samochodu...
Kryzys finansowy w Teatrze Dramatycznym
Kryzys finansowy, marionetkowi ludzie zaplątani w bezuczuciowy świat ekonomii, skarga...
Studencki bolid z Politechniki Warszawskiej

Zespół WUT Racing z Politechniki Warszawskiej, który zajmuje się tworzeniem...