W piątek na Facebooku Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego opublikowano smutną informację o śmierci prof. Barbary Szackiej. Przypomniano jej słowa: „Socjologię chciałam studiować z dziecinnej ciekawości, jako coś nieznanego i wskutek tego intrygującego”. Prof. Szacka miała 95 lat.
„Zaledwie dwa miesiące temu odbyło się spotkanie z prof. Szacką, podczas którego promowała swoją książkę Życie i pamięć w mrocznych czasach. Dziś dotarła do nas wiadomość o Jej śmierci” – napisali pracownicy Wydziału Socjologii UW. „Dziś odczuwamy przede wszystkim smutek i pustkę” – dodano.
Prof. Barbara Szacka (ur. 1930) była socjolożką, która specjalizowała się w badaniach nad pamięcią zbiorową, biologicznymi podstawami życia społecznego oraz socjologią ogólną. Przez wiele lat prowadziła wykłady w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Była również członkinią Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
W latach 60. prof. Barbara Szacka prowadziła na Uniwersytecie Warszawskim pionierskie badania empiryczne nad pamięcią zbiorową, które zyskały międzynarodowe uznanie. Badania te miały formę ankiet i były kilkakrotnie powtarzane, m.in. w 1965, 1988 i 2003 roku.
(fot. Unsplash)