markus-winkler-9XfSFjcwGh0-unsplash

Jak wypada Polska w kontekście wniosków patentowych?

We wtorek Europejski Urząd Patentowy opublikował raport Patent Index 2024, z którego wynika, że w 2023 roku wpłynęło do urzędu niemal 200 tys. zgłoszeń patentowych – to wynik zbliżony do tego z roku poprzedniego.

Z danych raportu wynika, że 43 proc. zgłoszeń pochodziło z państw członkowskich EPO, natomiast pozostałe 57 proc. – spoza Europy. Najwięcej wniosków patentowych złożyły Stany Zjednoczone, a w dalszej kolejności: Niemcy, Japonia, Chiny i Korea Południowa. Polska uplasowała się na 26. miejscu w rankingu liczby zgłoszeń.

Z opublikowanego przez Europejski Urząd Patentowy raportu Patent Index 2024 wynika, że w 2023 roku polskie podmioty złożyły łącznie 692 zgłoszenia patentowe, co oznacza wzrost o około 3 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Jak przypomniał Urząd Patentowy RP, w 2020 roku liczba ta wynosiła zaledwie 478, a od tamtej pory notowany jest systematyczny wzrost.

Wśród liderów zgłoszeń patentowych z Polski znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska oraz firma biotechnologiczna Ryvu Therapeutics. W pierwszej dziesiątce dominują uczelnie wyższe, co potwierdza rosnącą rolę nauki w procesie innowacji.

Globalnie, najczęściej patentowaną dziedziną w 2023 roku po raz pierwszy została technologia komputerowa, obejmująca m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe oraz rozpoznawanie wzorców – zgłoszono w niej niemal 17 tys. wynalazków.

W Polsce największą liczbę zgłoszeń dotyczyło takich dziedzin jak technologia medyczna, inżynieria lądowa i chemia organiczna. Najdynamiczniej rozwijające się obszary to natomiast maszyny elektryczne, aparatura, energetyka i inne maszyny specjalistyczne.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. Markus Winkler on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Konkurs na okładkę PDF
13 stycznia ukaże się 43 numer gazety studenckiej PDF. Po...
Kosmos, miłość i teoria wielu światów, czyli ,,Konstelacje” w Polonii

Dziwna teoria ,,wielu światów Everetta” zakłada, że istnieje nieskończenie wiele...

Większość dorosłych odczuwa samotność

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, obejmujące...

Niezwykły prezent

Niektóre rzeczy mają to do siebie, że posiadają dwie funkcje....