We wtorek Europejski Urząd Patentowy opublikował raport Patent Index 2024, z którego wynika, że w 2023 roku wpłynęło do urzędu niemal 200 tys. zgłoszeń patentowych – to wynik zbliżony do tego z roku poprzedniego.
Z danych raportu wynika, że 43 proc. zgłoszeń pochodziło z państw członkowskich EPO, natomiast pozostałe 57 proc. – spoza Europy. Najwięcej wniosków patentowych złożyły Stany Zjednoczone, a w dalszej kolejności: Niemcy, Japonia, Chiny i Korea Południowa. Polska uplasowała się na 26. miejscu w rankingu liczby zgłoszeń.
Z opublikowanego przez Europejski Urząd Patentowy raportu Patent Index 2024 wynika, że w 2023 roku polskie podmioty złożyły łącznie 692 zgłoszenia patentowe, co oznacza wzrost o około 3 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Jak przypomniał Urząd Patentowy RP, w 2020 roku liczba ta wynosiła zaledwie 478, a od tamtej pory notowany jest systematyczny wzrost.
Wśród liderów zgłoszeń patentowych z Polski znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska oraz firma biotechnologiczna Ryvu Therapeutics. W pierwszej dziesiątce dominują uczelnie wyższe, co potwierdza rosnącą rolę nauki w procesie innowacji.
Globalnie, najczęściej patentowaną dziedziną w 2023 roku po raz pierwszy została technologia komputerowa, obejmująca m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe oraz rozpoznawanie wzorców – zgłoszono w niej niemal 17 tys. wynalazków.
W Polsce największą liczbę zgłoszeń dotyczyło takich dziedzin jak technologia medyczna, inżynieria lądowa i chemia organiczna. Najdynamiczniej rozwijające się obszary to natomiast maszyny elektryczne, aparatura, energetyka i inne maszyny specjalistyczne.
(za: Nauka w Polsce)
(fot. Markus Winkler on Unsplash)