maryna-yanul-C_M0Fp7atgM-unsplash

30 lat warszawskiego metra

Warszawskie metro obchodzi w tym roku 30-lecie od momentu uruchomienia pierwszego odcinka I linii. 7 kwietnia 1995 roku o godzinie 12:35 na trasę metra wyruszyły pierwsze pociągi, kursując pomiędzy stacjami Kabaty a Politechnika.

Z okazji jubileuszu, na stacji Wilanowska zainstalowana została specjalna mozaika upamiętniająca to wydarzenie. Mozaika o wymiarach 5,44 m długości i 2,3 m wysokości przedstawia stylizowaną grafikę z napisem „30 LAT warszawskiego metra” oraz wizerunek pociągu Skoda Varsovia, który jeździ na linii od października 2022 roku.

Przez pierwsze trzy lata funkcjonowania, metro kursowało na trasie od stacji Kabaty do stacji Politechnika. W kolejnych latach linia M1 była sukcesywnie wydłużana. Odcinek do stacji Centrum oddano do użytku w 1998 roku, do stacji Ratusz-Arsenał w 2001 roku, a do Dworca Gdańskiego w 2003 roku. Ostateczne wydłużenie linii do stacji Młociny miało miejsce w 2008 roku.

Obecnie, sieć warszawskiego metra składa się z dwóch linii o łącznej długości 41,5 km i 39 stacjach. Codziennie z usług metra korzysta ponad 550 tysięcy pasażerów.

Z okazji 30-lecia metra, planowane są również dalsze inwestycje w rozwój i modernizację systemu, aby sprostać rosnącym potrzebom komunikacyjnym stolicy.

(fot. Maryna Yanul on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Psychoterapia w menażce
Każdego ranka przez zatłoczony labirynt Bombaju przedzierają się dostawcy dabba(menażek...
Zrozumieć Rosję?
Tiutczew napisał, że rozumem Rosji nie pojmiesz. Ale to było...
Tłumy pod PKiN. Warszawski Jarmark odwiedziły rekordowe ilości osób
Warszawski Jarmark pod PKiN przyciągnął rekordowe tłumy. Długie kolejki, zakorkowane...
Morawiecki. I co dalej?

Kości zostały rzucone. Beata Szydło została zdegradowana na stanowisko wicepremiera,...