Laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została południowokoreańska pisarka Han Kang. Akademia Szwedzka wyróżniła ją za prozę „mierzącą się z historycznymi traumami i odsłaniającą kruchość ludzkiego życia”.
Werdykt Akademii Szwedzkiej zaskoczył. Han Kang nie była wymieniana wśród faworytów. Jest jednak uznaną pisarka o ugruntowanej międzynarodowej pozycji – to zdobywczyni nagrody International Booker Prize for Fiction w 2016 roku za powieść „Wegetarianka”, stanowiąca najsłynniejsze dzieło w jej bibliografii. To historia o walce o własną tożsamość w koreańskim, patriarchalnym społeczeństwie. Młoda mężatka rezygnuje z jedzenia mięsa, tym samym wyłamuje się z norm i społecznych obyczajów, które są ściśle przestrzegane w jej kraju. Jej wegetarianizm spotyka się ze sprzeciwem najbliższych, a porządek jej codziennego życia zostaje zaburzony.
Do tej pory w Polsce ukazały się cztery powieści Han Kang, w przekładzie Justyny Najbar-Miller. Oprócz „Wegetarianki” polski czytelnik może przeczytać także „Nadchodzi chłopiec”, która dotyczy powstania w Gwangju z 1980 roku. W tym roku w Polsce ukazała się „Nie mówię żegnaj”, która dotyczy masakry, do której doszło w przeddzień powstania Republiki Korei na wyspie Czedżu w kwietniu 1948 roku. Z kolei „Biała elegia” to utwór, który Han Kang pisała w dużej mierze podczas pobytu w Warszawie.
(fot. Hang Kang. Roberto Ricciuti /Getty Images)