Odkryj kobiecą historię Warszawy. Poznaj zasłużone mieszkanki stolicy, które torowały drogę Polkom do edukacji i pracy, tytułów i niezależności. Wyrusz w podróż w czasie razem z Domem Spotkań z Historią.
Rok 1918 był dla Polski przełomowy nie tylko z powodu odzyskania niepodległości. W listopadzie tamtego roku Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Z okazji setnej rocznicy tamtego wydarzenia Dom Spotkań z Historią zaprasza na Miasto Kobiet – cykl spacerów i wycieczek rowerowych po różnych dzielnicach Warszawy.
– Podczas spacerów odkryjemy kobiecą historię Warszawy i przypomnimy wybitne mieszkanki miasta, które pracowały, działały i tworzyły dla kraju i jego stolicy. Poznamy historie kurierek, łączniczek, sanitariuszek, rewolucjonistek, aktywistek, społeczniczek i artystek oraz przyjrzymy się „kobiecej” stronie miasta – obiecuje organizator.
We wrześniu odbędą się dwie wycieczki rowerowe. W drugą niedzielę miesiąca (9.09) przewodniczka Katarzyna Chudyńska-Szuchnik pokaże „prawy brzeg kobiet”. Będzie to okazja do spróbowania kultowych już słodkich rurek z Wiatraka, zrobienia zakupów na bazarze przy placu Szembeka czy odwiedzenia grochowskiej modystki – Zofii Słomskiej, pisarki Heleny Boguszewskiej i pierwszej kobiety-scenografki Teresy Roszkowskiej. Start wycieczki o godzinie 12:00 z placu Szembeka. Czwarta niedziela września (23.09) to wycieczka na „lewy brzeg kobiet”, także pod przewodnictwem K. Chudyńskiej- Szuchnik.
W ramach cyklu Miasto Kobiet, rozpoczętego w lipcu, odbyło się już 6 spacerów. Dzięki zaangażowaniu przewodników uczestnicy poznali już kobiecą historię Śródmieścia, Starego Miasta, Pragi, Ochoty, Żoliborza i Mokotowa. Współorganizatorem akcji są miasto stołeczne Warszawa i Fundacja Warszawa.
W skrócie:
9.09, godzina 12:00, plac Szembeka,
23.09, godzina 12:00, rynek Mariensztacki
Udział w wycieczkach jest bezpłatny.