Dorota Matejak na balkonie przy ul. Hibnera 113. Warszawa, 1967
Fot. zbiory Doroty Matejak

Miasto Kobiet

Odkryj kobiecą historię Warszawy. Poznaj zasłużone mieszkanki stolicy, które torowały drogę Polkom do edukacji i pracy, tytułów i niezależności. Wyrusz w podróż w czasie razem z Domem Spotkań z Historią.

Rok 1918 był dla Polski przełomowy nie tylko z powodu odzyskania niepodległości. W listopadzie tamtego roku Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Z okazji setnej rocznicy tamtego wydarzenia Dom Spotkań z Historią zaprasza na Miasto Kobiet – cykl spacerów i wycieczek rowerowych po różnych dzielnicach Warszawy.

– Podczas spacerów odkryjemy kobiecą historię Warszawy i przypomnimy wybitne mieszkanki miasta, które pracowały, działały i tworzyły dla kraju i jego stolicy. Poznamy historie kurierek, łączniczek, sanitariuszek, rewolucjonistek, aktywistek, społeczniczek i artystek oraz przyjrzymy się „kobiecej” stronie miasta – obiecuje organizator.


We wrześniu odbędą się dwie wycieczki rowerowe. W drugą niedzielę miesiąca (9.09) przewodniczka Katarzyna Chudyńska-Szuchnik pokaże „prawy brzeg kobiet”. Będzie to okazja do spróbowania kultowych już słodkich rurek z Wiatraka, zrobienia zakupów na bazarze przy placu Szembeka czy odwiedzenia grochowskiej modystki – Zofii Słomskiej, pisarki Heleny Boguszewskiej i pierwszej kobiety-scenografki Teresy Roszkowskiej. Start wycieczki o godzinie 12:00 z placu Szembeka. Czwarta niedziela września (23.09) to wycieczka na „lewy brzeg kobiet”, także pod przewodnictwem K. Chudyńskiej- Szuchnik.

W ramach cyklu Miasto Kobiet, rozpoczętego w lipcu, odbyło się już 6 spacerów. Dzięki zaangażowaniu przewodników uczestnicy poznali już kobiecą historię Śródmieścia, Starego Miasta, Pragi, Ochoty, Żoliborza i Mokotowa. Współorganizatorem akcji są miasto stołeczne Warszawa i Fundacja Warszawa.

W skrócie:
9.09, godzina 12:00, plac Szembeka,
23.09, godzina 12:00, rynek Mariensztacki


Udział w wycieczkach jest bezpłatny.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Humanistyczne Dni Kariery
26 listopada na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczną się trzydniowe Humanistyczne Dni...
Politykę robi się przy wódce
To One tworzyły największą podziemną gazetę i audycje w Radiu...
Fenomen tańca w Teatrze Polskim
„Niżyński” - spektakl o „bogu tańca”, czyli Wacławie Niżyńskim przygotowuje...
Juliusz Słowacki, ten złodziej
Gdyby Gombrowicza nie było, należałoby Go wymyślić. Kto inny pokusiłby...