Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Dziękuję, postojęZJAWISKA

Masz je wszystkie?

Ludzie chodzący po ulicach i wpatrujący się w ekrany telefonów to nic nowego. Ale tym razem nie chodzi o scrollowanie Facebooka, wybieranie muzyki czy dodawanie tweeta. Chodzi o łapanie Charizarda, Onixa, Hauntera czy Pikachu. A wszystko za sprawą nowej aplikacji – Pokemon GO.

Niektórzy, aby złapać jak najwięcej pokemonów, są wstanie pokonywać kilkanaście kilometrów dziennie. Chodzą po parkach, miejskich rynkach czy osiedlach, dodając kolejne postaci do swojej kolekcji. Wystarczy jedno kliknięcie, a świat rzeczywisty przeistacza się w platformę do łapania pokemonów. Nic więc dziwnego, że niespełna w ciągu tygodnia aplikacja podbiła serca użytkowników smartfonów na całym świcie.

Rekordowa popularność

W ciągu kilku dni gra zyskała miliony fanów. W samych Stanach Zjednoczonych liczba użytkowników aplikacji jest niemal równa liczbie użytkowników Twittera – w ciągu 5 dni od premiery została zainstalowana na co 20. urządzeniu z Androidem. Pokemon GO już dawno prześcignął nawet Tindera. Z powodu tak dużego zainteresowania grą, jej twórcy zdecydowali się na wstrzymanie oficjalnej dystrybucji w Europie. Dlatego aplikacja początkowo dostępna była tylko w 3 krajach: USA, Australii i Nowej Zelandii. Mimo tego korzystają z niej osoby na całym świecie – wykorzystując proste sposoby, można łatwo obejść firmowe zabezpieczenia. Polacy na oficjalną premierę musieli czekać do 16 lipca – tego dnia udostępniono grę w kolejnych 26 krajach.

Pokemon GO
źródło: comicbook.com

Charizard! Wybieram cię!

Aplikacja wykorzystuje technologię tzw. rozszerzonej rzeczywistości, która łączy świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Na obraz z kamery nałożona jest grafika 3D. Aby łapać kolejne wirtualne postacie, użytkownicy korzystają ze specjalnej mapy. Pokemon GO posługuje się także GPS-em, który umożliwia lokalizację położenia gracza oraz namierzenie pokemonów znajdujących się w pobliżu. Kiedy gracz trafi wreszcie na stworka, „najeżdża” na niego kamerą telefonu, a więc łapie pokemona, który dołącza do jego kolekcji.

Same stworki pojawiają się w różnych miejscach (często w parkach, na chodnikach czy ulicach). Po złapaniu pokemona można go trenować, a nawet wystawić do walki z innymi postaciami z gry.

Pokemon GO
źródło: theverge.com

Być jak Ash

Pokemony zbierają nie tylko dzieci, ale również dorośli: Odkąd zainstalowałem Pokemon GO, moje spacery z psem nie są już zwykłymi spacerami, a poszukiwaniami. Odkrywam nowe trasy, chodzę coraz dalej, a przede wszystkim – coraz częściej. Spacerowanie po mieście nigdy nie sprawiało mi takiej przyjemności – mówi 29-letni Łukasz z Warszawy.

Same pokemony nie są niczym nowym – w grach Nintendo pojawiają się już od lat 90., dlatego wielu graczy to 20- i 30-latkowie, którzy w dzieciństwie grali w pokemony na Game Boy’ach i oglądali anime z Ashem, Misty i Brockiem.

Właściciele smartfonów mogą pobrać Pokemon GO ze sklepu Google Play lub Apple Store. Aplikacja potrzebuje jednak sporo wolnej pamięci (ok. 50 MB) i pobiera znaczne zasoby energii.

Pokemon GO
źródło: styledigger.com

Pokemonowy interes

Właścicielem Pokemon GO jest japoński gigant na rynku gier komputerowych – Nintendo. Przed stworzeniem aplikacji akcje przedsiębiorstwa warte były – w przeliczeniu – prawie 85 mld zł. Natomiast po udostępnieniu gry na rynku, wzrosły o blisko 50% (125 mld zł). Ponadto szacuje się, że gra, mimo tego, że jest darmowa, przynosi dziennie ok. 6 mld zł zysku. Wszystko za sprawą mikrotransakcji, których – za realne pieniądze – dokonują gracze.

akcje Nintendo
źródło: businessinsider.com.pl

Plusy i minusy

Aplikacja firmy Nintendo oderwała całą rzeszę graczy od komputerów. Co prawda, wciąż są oni wpatrzeni w ekrany, ale przynajmniej na świeżym powietrzu. Nawet nie myślałam, że chodzenie po mieście może sprawiać taką frajdę! Nigdy w życiu nie spacerowałam tak długo, jak teraz. Ta gra wciąga! – mówi 13-letnia Natalia z Tomaszowa Mazowieckiego. Niektórzy przyznają nawet, że poszukując pokemonów, dziennie pokonują pieszo nawet kilkadziesiąt kilometrów. Z rosnącej popularności gry mogą również korzystać właściciele restauracji czy lokalnych sklepów – naśladowcy Asha zapuszczają się w odległe tereny, odkrywając zarazem nieznane im dotąd lokale.

Łapanie pokemonów, oprócz milionów zwolenników, ma także wielu przeciwników. Przywołują oni niebezpieczne sytuacje czy wypadki, do których doszło podczas gry w Pokemon GO: w Meksyku jeden z graczy spadł z mostu, gdy próbował złapać japońskiego stworka. Znane są przypadki potrąceń graczy przez samochody albo wtargnięć na prywatne posesje, gdzie system ukrył te „bardziej pożądane” pokemony.

Komisariat – Pokestop

Czasami zamiast na wirtualnego stworka, można trafić na coś całkowicie realnego. Dwa dni po premierze gry 19-letnia Shayla Wiggins z amerykańskiego stanu Wyoming, zamiast pokemona, znalazła ludzkie ciało. Chciałam tylko złapać wodnego pokemona, więc poszłam na krótki spacer nad rzekę – opowiadała.

Aplikacją coraz częściej zaczynają się interesować także złodzieje. W Missouri aresztowano mężczyzn, którzy, śledząc lokalizację wirtualnych postaci i użytkowników gry, napadali na nich z bronią i okradali.

Z fenomenem Pokemon GO miała również do czynienia australijska policja. W jednym z miasteczek gracze wbiegali na komisariat ze smartfonami w rękach, rozglądali się i po chwili wybiegali. Okazało się, że w grze komisariat został oznaczony jako Pokestop – miejsce, w którym można uzupełnić zapasy i zdobyć nowe PokeBalle.

Pokemon GO
źródło: abc.net.au

O krok za daleko

Przeciwko Pokemon GO wystąpiło także waszyngtońskie Muzeum Holokaustu. Miejsce to masowo odwiedzają użytkownicy aplikacji, którzy poszukują w nim stworka znanego jako Koffing. Warto dodać, że pokemon emitujący trujące gazy, miał znajdować się obok znaku kierującego do Audytorium Heleny Rubinstein, gdzie przedstawione są wspomnienia osób, którym udało się uniknąć śmierci w niemieckich komorach gazowych w trakcie II wojny światowej. Dlatego Muzeum zaapelowało do graczy, aby zachowali powagę, bo teren placówki nie jest najlepszym miejscem do wirtualnych polowań: Zabawa w taką grę nie jest odpowiednia w przypadku muzeum, które upamiętnia ofiary nazizmu. Chcemy wykluczyć muzeum z udziału w tej grze – powiedział Andrew Hollinger, pracownik placówki.

Pokemon GO
źródło: nextshark.com

Również w Polsce miały miejsce podobne przypadki. Pokemony pojawiały się w byłym obozie Auschwitz i na Cmentarzu Powązkowskim. Oświęcimskie muzeum wystosowało więc prośbę do wszystkich, którzy chodzą z telefonami po terenie Auschwitz: Pozwalanie na aktywację tego typu gier w takich miejscach jak Auschwitz oznacza brak szacunku wobec ofiar na wielu poziomach – powiedział Paweł Sawicki, rzecznik prasowy muzeum. Liczymy na to, że twórcy Pokemon GO usuną grę z obozowej lokalizacji – dodał.

Pokemon GO
źródło: jewish.pl

Tuż po premierze Pokemon GO w Polsce Lotnisko Chopina, za pośrednictwem Twittera, wystosowało apel do graczy:

Pokemon GO
źródło: Lotnisko Chopina/Twitter

Pokemon GO to niewątpliwy fenomen – świadczy o tym nie tylko liczba graczy, ale również fakt, że to gra, która zmusza do wyjścia z domu.

Donald Kidwell declines Kiwis option jeopardyKiwis private guru steve Kidwell shows turned down associated with her choosing for the exam to fight Scotland is usually a wager, Nevertheless the youth athletes introduced all merit that clips.There’re five evolves to they that can erased 14 8 cheap oakleys outlet to the Kangaroos continue saturday, On well set bands including jerr Taumalolo, Kevover Proctor combined with Shaun Kenny Dowmostly overlooked to video game Workgton.Still, Kidwell will know she’s in business the cube an excessive amount prior Cheap Football Jerseys to the have triumph battle.”Them are during this business for reasons, These fit in this sort of young franchise, Known Kidwell. „They get of showing what they are prepared for and as a result accept ones choice. „Players software program mark Fusitua help establish your man’s test advent with regards to wednesday, Which has other rookies ght Maire Martin, Frederick Tapine and as well steve Fisher Harris all set to go to appear the counter. Dallin Watene Zelezniak(One test) Is one more upcoming supplement, Exchanging the nike air jordan Kahu during fullback.Along with weren’t that numerous emerging facets on the inside a Kiwis wall as early as the 2014 Anzac test, Every time Stephen Kearney labelled as it Martin Taau, Silvia Havili, Issac tom, Peta Hiku and after that billy holly to manage those Kangaroos. And the quintet off this see happen to be following with a towel huge NRL changing gardening seasons Tapine, Fisher Harris and Watene Zelezniak each highlighted the finals tutorials and are contented utilizing their zero in and responsibility on the concert tours.”They get properly coached nearly impossible, Made it easier to the inventors which might be in the 17 get ready for the screening sooner than and are NFL Jerseys Cheap also really anxious, Says Kidwell.”To see the appearance on their own looks the marriage gifts said excitedly these folks were will make their first was basically enjoyable, Not used when me for being a tutor and also the actual lineup along with management collection. I thought i speaking to them precisely we had been about to give this option a race and we were looking at 100 percent Cheap NFL Jerseys behind them which cheap jerseys this kind of,Kidwell besides deflected queries about Taumalolo, Which of you informed car a radio station put on yesterday evening he or she ended up being”Sorry” To never be winning,You may will want to look at the possible benefits of the inventors that are debuting, oakleys outlet Replied Kidwell. „Business people are already been through it, Wi-fi network game title around the dunkle shirt[Moreover] A thrill through the get away. I have been aroused to get to the actions each of most budding fellas results in to the action the particular hat,Chief Jesse Bromwich recognised choices than just these.”I almost all of us needs a game, Alleged Bromwich. „We have fallen right here, Was effective so desperately and also this is the award. Kenny Dowall could be fighting for online develop into while the use of Fusitua while Watene Zelezniak enhances the squad’s assaulted operate.The Kiwis would not put at the exam place in our day, In relation to their captain’s operate traveled during Workington preserve the sector appropriate significant storm latest times days. As an alternative new-found Zealand proficient at the house of Aspartia wasps, A beginner groups actively at the seventh collection from language little group. Two colleges from the neighborhood oakleys outlet came the visit, And as a consequence regional blowers poker professionals stood on the and then to acquire a rare opportunity to a small number of meet megapersonalities NRL.