Pawilon Zodiak ponownie w Warszawie
Pawilon Architektury Zodiak ponownie otwarty. Od pierwszego weekendu grudnia można odwiedzać go w unowocześnionej formie. W założeniu ma być to miejsce debat z mieszkańcami na temat wizualnej przyszłości Warszawy.
1 i 2 grudnia w pasażu „Wiecha” w Warszawie miało miejsce otwarcie Pawilonu Architektury Zodiak. Było to otwarcie szczególne, poprzedzone gruntowną przebudową starego budynku. Głównym założeniem architektonicznym przy rekonstrukcji pawilonu było jego unowocześnienie przy jednoczesnym zachowaniu najwartościowszych elementów pierwowzoru. Charakterystyczny neon „Zodiak” z ozdobną gwiazdką, oplatający wcześniej budynek baru pawilonu, został odświeżony przez pracownię Jacka Hanaka, uczestnika prac przy pierwszej konstrukcji. Stworzono ponadto mozaikę „Kosmos” bezpośrednio nawiązującą do projektu wcześniejszego, pokrywającego ścianę tarasu Zodiaka. „Kosmos” został wykonany z odzyskanych fragmentów stłuczki pierwowzoru, które wraz z odpadami z huty szkła miały tworzyć mozaikę promującą ideę recyklingu.
Odnowiony budynek Zodiaka składa się z trzech poziomów. Poziomy -1 i 0 mają stanowić kompendium wiedzy o architekturze i samej Warszawie – znajdują się tam m.in. sale wykładowe, przestrzenie wystawiennicze zaprojektowane z myślą o wystawach cyklicznych i instalacjach, zaplecze techniczne i makiety. Poziom +1 ma natomiast stanowić centrum gospodarcze Warszawy. Seminaria, konferencje i rozmowy negocjacyjne – to właśnie tutaj mają w przyszłości odbywać się rozmaite spotkania biznesowe.
– Tu będą odbywały się dyskusje o architekturze, planach, studium Warszawy, przyszłości i potencjale gospodarczym. Nie zabraknie wystaw. Zapowiada się forum debaty publicznej, laboratorium pomysłów na nowoczesne miasto, miejsce badań i refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed metropoliami w XXI wieku – mówi o zrekonstruowanym budynku Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy.
Warszawski Pawilon Architektury Zodiak to nie tylko kolejna atrakcyjna wizualnie, zlokalizowana w centrum stolicy siedziba przedstawicieli lokalnej architektury. Miejsce to ma być przede wszystkim przestrzenią do twórczych rozmów o architekturze i inwestycjach Warszawy. Jak podkreślają organizatorzy, misją wiodącą Pawilonu Zodiak będzie nawoływanie do społecznej debaty na temat wizualnej przyszłości stolicy. Mile widziani są zarówno architekci i inwestorzy, jak i sami mieszkańcy Warszawy, którzy najlepiej znają miasto i jego bieżące potrzeby.