Z badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard wynika, że niespełna jedna trzecia ankietowanych Polaków planuje w tym roku wydać ponad 4 tys. zł na zwiedzanie świata. Jednocześnie 65% Polaków woli korzystać z atrakcji lokalnych niż międzynarodowych.
Badanie wykazało, że w tym roku 58% polskich ankietowanych zwiększyło budżety na „doświadczenia”, które planują zrealizować, w porównaniu do ubiegłego roku. 40% badanych przyznało, że ogranicza zakupy materialnych rzeczy, takich jak odzież, a 33% wydaje mniej na gadżety, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na „doświadczenia”.
Z badania wynika, że dla 91% ankietowanych Polaków aktywności na świeżym powietrzu to „najcenniejsze doświadczenia” w 2025 roku. Dla 89% takim doświadczeniem są przeżycia związane z podróżowaniem i turystyką. W komunikacie podkreślono, że 28% polskich respondentów planuje wydać w tym roku ponad 4 tys. zł na zwiedzanie świata.
Na kolejnych miejscach „listy marzeń” Polaków znalazły się doświadczenia związane ze zdrowiem i wellness, które wskazało 83% badanych, oraz „doświadczenia rodzinne” – 79%. Mniej osób wskazało na koncerty i wydarzenia muzyczne na żywo, doświadczenia związane z historią i dziedzictwem kulturowym oraz „doświadczenia filmowe”, które wymieniło po 78% uczestników badania.
W badaniu zaznaczono również, że dla 87% ankietowanych Polaków priorytetem jest „inwestowanie w niezapomniane chwile” uwzględnione na „liście marzeń”. Dla 42% motywacją do inwestycji w doświadczenia jest chęć budowania wspomnień na całe życie, dla 36% potrzeba odkrywania świata i zyskania nowego spojrzenia, a dla 28% dzielenie się doświadczeniami z bliskimi.
W tegorocznym badaniu Mastercard 65% ankietowanych Polaków zadeklarowało, że woli czerpać z atrakcji lokalnych niż międzynarodowych. 71% respondentów tłumaczy to redukcją kosztów podróży, 55% wskazuje na udogodnienia i łatwość podróżowania, a co drugi badany przyznaje, że chce wspierać lokalną gospodarkę – poinformowano w publikacji.
(za: PAP)
(fot. Camille Brodard on Unsplash)