Uniwersytet Warszawski zorganizował kampanię dotyczącą przeciwdziałaniu mowy nienawiści, propagowanie dialogu i rozgłośnianie skutków hejtu.
Kampania została zorganizowana z myślą o tych, który doświadczyli lub doświadczają mowy nienawiści, oraz tych którzy ową stosują, aby edukować na temat szkodliwych skutków które może wyrządzić tego typu komunikacja
Kampania dąży do tego, aby każdy członek społeczności UW był traktowany z szacunkiem, niezależnie od tego, kim jest, bez względu na narodowość, płeć, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną.
Nasz Uniwersytet prowadzi aktywne działania w stronę równości między wszystkimi studentami i pracownikami uczelni. W 2024 r. weszło w życie nowe zarządzenie, dzięki któremu kwestie takie jak dyskryminacja, molestowanie seksualne, nierówne traktowanie, mobbing i inne zachowania niepożądane są regulowane przez właśnie to zarządzenie. W tym roku został także uruchomiony telefon zaufania, który oferuje bezpłatne wsparcie w tych kwestiach.
Do kogo się zgłosić z problemem?
Na UW istnieją instytucje takie jak:
Rzecznik akademicki ds. studenckich i pracowniczych
Pełnomocnicy i pełnomocniczki ds. równości na wydziałach
Centrum Pomocy Psychologicznej UW
Telefon zaufania UW – 22 552 44 24
Na stronie kampanii można dowiedzieć się więcej o przeciwdziałaniu mowy nienawiści, o tym jak się zachować będąc ofiarą tego typu zachować ale również gdy jest się ich świadkiem. Na tej stronie znajduje się również pomocny formularz, dzięki któremu taką sytuację można łatwo zgłosić.