Wianki z kolorowych kwiatów na głowie, ubłocone kalosze, sztormiaki powciskane w plecaki i podniszczone opaski na rękach – lato nieodłącznie kojarzy się miłosnikom muzyki alternatywnej z radosnym pasmem festiwali.
Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się ten największy, ale w tym roku to nie tylko Open’er mieni się najwyraźniej na mapie muzycznych wydarzeń w Polsce. Warto czasami zejść z głównego szlaku wiodącego na Babie Doły i dać porwać się muzyce na mniej znanych koncertach.
Halfway Festival – 26-28 czerwca – Białystok
Po ubiegłorocznych problemach i groźbie zamknięcia festiwalu, Halfway powraca w pełnym blasku, ściągając do Białegostoku nazwiska mniej znane, ale z pewnością przyciągające uwagę różnorodnością. Halfway wyróżnia się kameralnym klimatem i atmosferą – tylko tutaj można swobodnie porozmawiać z artystami po koncertach, zaprosić ich na piknikowy koc przed amfiteatrem i zatańczyć razem na scenie.
Wystąpią między innymi: Nathalie and the Loners, Moddi, Jóga, She Keeps Bees, William Fitzsimmons, Sister Wood, OLY, Sharon van Etten, The Antlers
Kogo szczególnie warto zobaczyć? Sharon van Etten – po raz pierwszy w naszym kraju na własnym, pełnowymiarowym koncercie. | The Antlers – alternatywna gwiazda z dorobkiem pięciu świetnie przyjętych płyt (w tym kultowe Hospice z 2009) na wyciągnięcie ręki.
Audioriver – 24-26 lipca – Płock
W lipcu płocka plaża staje się najlepszym parkietem do intensywnej zabawy. Na trzy noce miasto i nadwiślańskie tereny zamieniają się w jedną wielką imprezę: głośną, radosną i nie do zapomnienia.
Wystąpią między innymi: Róisín Murphy, Gramatik, Hercules & Love Affair, Joy Orbison, Underworld, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Tale Of Us, John Talabot, Simian Mobile Disco (dj set)
Kogo szczególnie warto zobaczyć? Róisín Murphy – koncert królowej muzyki elektronicznej to pozycja obowiązkowa. | Hercules & Love Affair – muzyka lat 80 w eklektycznym, nieco queerowym wydaniu.
Tauron Nowa Muzyka – 20-23 sierpnia – Katowice
Śląsk festiwalami coraz silniejszy, a najmocniejszą stroną Nowej Muzyki jest różnorodność. Od elektroniki, przez pop, aż po jazz i mieszanki innych gatunków. A wszystko to w niepowtarzalnym, industrialnym klimacie terenu Kopalni Węgla Kamiennego.
Wystąpią między innymi: Autechre, Apparat, Tyler the Creator, Jamie Woon, Kiasmos, Rhye, Kate Tempest, Dopplereffekt, The Juan Maclean
Kogo warto zobaczyć? Rhye – subtelna, zmysłowa elektronika, minimalizm stylu i barokowość treści. | Apparat – ostatnio częściej dzieli się muzyką jako połowa duetu Moderat, warto więc usłyszeć solowe dokonania Ringa.
Live Festival – 20-22 sierpnia – Kraków
Live Festival powraca po rocznej przerwie z brzmieniami coraz bardziej odpływającymi od hip-hopu i popowego mainstreamu. Po pierwszej prezentacji lineupu wielu mówi o festiwalu jako o mniejszym, południowym Open’erze, jednak nie jest to zarzut. Dobra, żywiołowa muzyka powraca do Krakowa w dobrym stylu.
Wystąpią między innymi: Foals, Future Islands, Kamp!, Kendrick Lamar, Low Roar, MØ, The Maccabees, TV on the Radio, Wild Beasts
Kogo szczególnie warto zobaczyć? Foals – niedługo wydają swoją czwartą płytę, której przebłyski powinny pojawić się w zasie sierpniowego koncertu. | Low Roar – zespół, który najlepiej pokazuje muzyczną zmianę Live Festivalu; subtelne songwriterstwo na wysokim poziomie.
Soundrive Festival – 3-5 września – Gdańsk
Wrzesień może być już deszczowy i przypominać o egzaminach poprawkowych, ale warto wyrwać się chociaż na trzy dni nad morze. Soundrive stawia na młode, często niszowe, alternatywne zespoły. Warto się im przyjrzeć i przysłuchać, bo do Gdańska zawitają prawdziwe perełki, także z naszego kraju.
Wystąpią między innymi: Bad Breeding, Drenge, East India Youth, Glass Animals, Małe Miasta, We Draw A, 30daysofline, Baasch, Call The Sun, Jóga, Pola Rise, The Wytches
Kogo szczególnie warto zobaczyć? Glass Animals – autorzy wydanej w ubiegłym roku płyty Zaba z pewnością porwą nas prosto do egzotycznej dżungli. | Pola Rise – Polka, stawiająca pierwsze kroki w muzycznym świecie, ale już zachwycająca.