Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Polecamy

Uniwersytet międzynarodowego języka

„Uniwersytet Esperanto” to projekt mający na celu popularyzację międzynarodowego języka esperanto. Program wydarzenia składać się będzie z piętnastu spotkań, którego inauguracyjny wykład pt. „Idea języka międzynarodowego” odbył się 29 października 2013 roku.

1395858_176887155835946_35793111_n

Przedsięwzięcie „Uniwersytet Esperanto” to cykl piętnastu wykładów, których tematyka będzie przybliżała idee języka międzynarodowego, jego zasady oraz kulturę, która wykształciła się wśród jego użytkowników. Projekt współtworzony przez Zrzeszenie Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Polska Młodzież Esperancka skierowany jest do społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, zarówno studentów, jak i wykładowców. Wszystkie zajęcia przeprowadzane w ramach projektu, będą miały interaktywny charakter, a udział w nich, jak zapowiadają organizatorzy, będzie bezpłatny.

 

427px-1908-kl-t-zamenhofLudwik ZamenhofIdea języka międzynarodowego, którego dotyczyć będą wykłady, jest pomysłem Ludwika Zamenhofa. Pierwsza publikacja przedstawiająca podstawy języka ukazała się w 1887 roku. Powstanie esperanto było podyktowane potrzebą stworzenia neutralnego i łatwego do nauki języka, który ułatwiłby komunikację z ludźmi z różnych zakątków świata. Nie jest znana dokładana liczba osób posługująca się językiem. Różne źródła podają, że w zależności od stopnia znajomości, jest ona szacowana od stu tysięcy do dwóch milionów.


Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz wykładów dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/uniwersytetesperanto