Polska jest piękna – spotkanie z Tomaszem Wiechem

Polska jest piękna” to temat trzeciego spotkania z fotografią, organizowanego przez Fundacją Szkolnictwo Dziennikarskie. Tym razem gościem Andrzeja Zygmuntowicza będzie Tomasz Wiech. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca, o godz. 19.00 w warszawskim klubie Powiększenie.

 

Potwierdź swój udział na FB

 

polska_wiech_001„Polska jest piękna”/fot. Tomasz Wiech


Polska interesuje Tomasza Wiecha od wielu lat. To temat cyklu fotograficznego oraz książki „Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Wiech szuka w Polsce piękna, często niedostrzeganego, choć będącego obok nas. Piękna, o którym milczą zarówno popularne, jak i alternatywne przewodniki. Pokazuje kraj zdumiewającej estetyki, ciężkiej pracy, wielkiej pustki, kraj, w którym najdziksza wizja może stać się ciałem. Mijane krajobrazy opowiadają o naszych marzeniach, aspiracjach i tęsknotach.

 

polska_wiech_004

Tomasz Wiech jest z wykształcenia politologiem, studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004–2010 był związany z Gazetą Wyborczą. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). Laureat nagrody World Press Photo 2009. W 2011 jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award i Magnum Expression Award. Swoje zdjęcia pokazywał w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgi i Portugalii.

 

tomasz_wiech„Polska jest piękna”/fot. Tomasz Wiech

Moderatorem spotkania będzie Andrzej Zygmuntowicz – szef Rady Artystycznej ZPAF i Akademii fotoreportażu. 

spotkaniazfotografia.jpgSpotkanie z Tomaszem Wiechem jest trzecim z siedmiu zaplanowanych tegorocznych spotkań. Dotychczas odbyło się spotkanie z Kubą Dąbrowskim i Tomaszem Lazarem, a zaplanowaną są jeszcze 4 spotkania:

  • 9 września – Mikołaj Grynberg, Zapisy osobiste. Niegdyś fotoreporter, dziś portrecista i dokumentalista nieco nostalgiczny, często czerpiący tematy dokumentalne z osobistych doświadczeń.
  • 7 października – Chris Niedenthal, O powinnościach fotoreportera, od zapisu zwykłości dnia każdego do momentów przełomowych. Fotoreporter dokumentujący schyłkowe lata okresu gierkowskiego, ożywienie społeczne pierwszej Solidarności, stan wojenny, załamanie z wczesnych lat osiemdziesiątych i odrodzenie ducha z końca lat osiemdziesiątych, nadzieje czasu przejściowego i współczesność.
  • 4 listopada – Oiko Petersen, Zobaczyć innego. Dokumentalista młodego pokolenia, autor wystaw Guys. From Poland With Love i Downtown poświęconych szeroko rozumianej inności.
  • 9 grudnia Andrzej Wiktor, Między rzeczywistością a inscenizacją, czyli o współczesnym dokumencie. Fotoreporter związany przez lata z dziennikiem Rzeczpospolita, obecnie wolny strzelec zajmujący się dokumentem i portretem; laureat nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.

W 2011 i 2012 odbyły się dwie edycje Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną (11 spotkań) z udziałem: Filipa Ćwika, Maćka Nabrdalika, Macieja Jeziorka, Agnieszki Rayss, Jana Brykczyńskiego, Włodzimierzem Krzemińskim, Wojciecha Grzędzińskiego, Przemysława Pokryckiego, Doroty Awiorko-Klimek, Macieja Pisuka i Anny Bedyńskiej.

szyld_herb_syr_pol

Zadanie „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – Zwierciadła czy okna”

jest realizowane dzięki dofinansowaniu Biura Kultury m.st. Warszawy.

Teatr Polski: niedzielny kiermasz teatralny
Ostatnią niedzielę lutego i jedną z ostatnich tej zimy najlepiej...
Nasza (re)generacja

„Gdyż to umiemy: grać w karty, kląć i prowadzić wojnę....

Przypominamy: tegoroczna inauguracja roku akademickiego

Pozostając w radosnym nastroju świętowania 208 urodzin naszego uniwersytetu, chcemy...

Fotoreportaż i fotodokument
Tegoroczna nagroda główna na konkursie Grand Press Photo wywołała żywiołową...