Teatr życia – spotkanie z Tomaszem Lazarem

„Ulica jako scena życia współczesnego” to temat drugiego spotkania z Tomaszem Lazarem, w ramach Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną. Organizatorem jest Fundacja Szkolnictwo Dziennikarskie, a spotkanie odbędzie się 13 maja, o godz. 19.00 w klubie Powiększenie.

 

Tomasz Lazar jest fotoreporterem młodego pokolenia, laureatem World Press Photo 2012, zwycięzcą Grand Press Photo 2012, autorem eseju fotograficznego „Teatr życia analizującego zderzenie globalizacji z miejscowymi tradycjami w różnych krajach. Jest niezależnym fotografem, członkiem ZPAF, absolwentem informatyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Od 2011 roku jest także członkiem kolektywu fotograficznego Un-posed, związanego z fotografią uliczną. Uczestniczył m.in. w warsztatach prowadzonych przez Tomasza Tomaszewskiego oraz w Edddie Adams Workshop w USA. Jest laureatem konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą (m.in. Sony World Photography Award, International Photography Award, BZWBK Press Photo). Ostatnio nominowany w kategorii „Deeper Perspective Photographer of the Year” w konkursie International Photography Award. Zdobywca II miejsca w konkursie World Press Photo 2012 w kategorii „People in the News”. Miłośnik kawy i dobrej muzyki. Czerpie przyjemność z przebywania z ludźmi i poświęca każdą możliwą chwilę fotografii.  Obecnie ciągle w podróży.

 

Teatr Zycia (1).jpgZ cyklu „Teatr Życia”/fot. Tomasz Lazar

Moderatorem spotkania będzie Andrzej Zygmuntowicz – szef Rady Artystycznej ZPAF i Akademii fotoreportażu.

Spotkanie z Tomaszem Lazarem jest drugim z siedmiu zaplanowanych tegorocznych spotkań. Dotychczas odbyło się spotkanie z Kubą Dąbrowskim, a zaplanowanych jest jeszcze 5 spotkań:

  • 10 czerwca – Tomasz Wiech, Polska jest piękna.
  • 9 września – Mikołaj Grynberg, Zapisy osobiste. Niegdyś fotoreporter, dziś portrecista i dokumentalista nieco nostalgiczny, często czerpiący tematy dokumentalne z osobistych doświadczeń.
    7 października – Chris Niedenthal, O powinnościach fotoreportera, od zapisu zwykłości dnia każdego do momentów przełomowych. Fotoreporter dokumentujący schyłkowe lata okresu gierkowskiego, ożywienie społeczne pierwszej Solidarności, stan wojenny, załamanie z wczesnych lat osiemdziesiątych i odrodzenie ducha z końca lat osiemdziesiątych, nadzieje czasu przejściowego i współczesność.
  • 4 listopada – Oiko Petersen, Zobaczyć innego. Dokumentalista młodego pokolenia, autor wystaw Guys. From Poland With Love i Downtown poświęconych szeroko rozumianej inności.
  • 9 grudnia Andrzej Wiktor, Między rzeczywistością a inscenizacją, czyli o współczesnym dokumencie. Fotoreporter związany przez lata z dziennikiem Rzeczpospolita, obecnie wolny strzelec zajmujący się dokumentem i portretem; laureat nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.

W 2011 i 2012 odbyły się dwie edycje Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną (11 spotkań) z udziałem: Filipa Ćwika, Maćka Nabrdalika, Macieja Jeziorka, Agnieszki Rayss, Jana Brykczyńskiego, Włodzimierzem Krzemińskim, Wojciecha Grzędzińskiego, Przemysława Pokryckiego, Doroty Awiorko-Klimek, Macieja Pisuka i Anny Bedyńskiej.

Partnerem projektu jest klub Powiększenie oraz Centrum Druku i Kopiowania. Patronat medialny objęli: PDF, Akademia fotoreportażu, fotografuj.pl, optyczne.pl, empiktofo.pl

 

szyld_herb_syr_pol.jpg

 

Zadanie „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – Zwierciadła czy okna”

jest realizowane dzięki dofinansowaniu Biura Kultury m.st. Warszawy.

Obezwładniająca „Żądza bankiera”
Rewelacyjny thriller polityczny w reżyserii Costy-Gavrasa, mistrza gatunku, ukazuje niedostępny...
„Pieta” – czyli ucinanie dłoni
Koreański reżyser Kim Ki Duk po raz kolejny raczy publiczność...
Parada Równości

„To miejsce, w którym każda osoba czuje się chciana i...

Fotografia portretowa – nowocześnie i inspirująco
Nowoczesna fotografia portretowa” przykuwa uwagę od pierwszego spojrzenia. I to...