Warszawiacy pamiętają o Powstaniu

Zbliża się kolejna, 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku w stolicy organizowane są liczne uroczystości dla uczczenia tego wydarzenia. Choć tym razem nad Warszawą nie pojawi się zrzucający ulotki Liberator, to i tak będzie ciekawie.

mały powstaniec.jpgPomnik Małego Powstańca fot. Maciek Główka


Obchody rocznicy rozpoczął sobotni koncert w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. „Morowe Panny” to projekt, w którym zaśpiewały m.in. Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Jadzia Basińska, Maleo Reagge Rockers. Panie same napisały teksty na podstawie relacji uczestniczek Powstania. 

30 lipca minie pod znakiem uroczystości oficjalnych, na które wejść można tylko z zaproszeniami, zaś 31 na Placu Krasińskich odbędzie się pokaz trzech filmów dokumentalnych w ramach Kina Plenerowego Planete+ (start o 21:30, wstęp wolny). Filmy można też będzie zobaczyć 2 sierpnia na kanale Planete+. Pokaz poprzedzi zaczynające się o godz. 20:00 widowisko „1944 – Miasto – 2012” również na Placu Krasińskich.

Spektakl reżyserowany przez Jacka Bończyka zawiera teksty Jacka Kaczmarskiego i Czesława Miłosza oraz innych poetów, wykonywane w nowej aranżacji muzycznej, m.in. do muzyki Zygmunta Koniecznego. W przedstawieniu wystąpią znani aktorzy z warszawskich teatrów, narratorem będzie Piotr Machalica. Pojawią się też muzycy tacy jak Piotra „Glaca” Mohamed oraz Tomasz Stańko.

W samą rocznicę wybuchu Powstania – 1 sierpnia – odbędzie się oficjalne złożenie hołdu poległym – o godz. 17:00 pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Tego dnia o 20:30 na Placu Piłsudskiego można też będzie wspólnie śpiewać piosenki powstańcze (na wydarzenie to co roku przychodzi ok. 1000 osób). O północy w Sali pod Liberatorem odbędzie się zaś premiera sztuki „Postanie” w reżyserii Radosława Rychcika. Bilety do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego. Spektakl wystawiany będzie codziennie o godz. 20:00 do 5 sierpnia.

Także w następnych dniach trwać będą uroczystości związane z Powstaniem. 2 sierpnia na al. 3 Maja odsłonięta zostanie mozaika „Pomnik nieznanej Warszawianki”. 4 sierpnia natomiast odbędzie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania” oraz rajd rowerowy śladami Powstańczej Poczty Polowej – „Masa 2012”.    

W socjaldemokracji ratunek

To dziwne, żeby Amerykanin, mieszkaniec stolicy światowego kapitalizmu i bezwzględnego...

Dokument szturmuje Zamek
Centrum Sztuki Współczesnej próbuje przedstawić zmiany, jakie zaszły w naszym...
Z rynku do labiryntu
Stare Miasto jako najbardziej popularny i turystyczny rejon Warszawy zdaję...
12. edycja Fashion Week Poland
FashionPhilosophy Fashion Week Poland to największe wydarzenie branży modowej w...