Niektórzy twierdzą, że Internet jako przyszłość daje możliwości tak dalekie, że YouTube może niedługo zastąpić obecną telewizję. Na razie pozwala on narodzić się nowym gwiazdom. Poniższy ranking przedstawia popularne kanały pod względem subskrypcji. Pokazuje, że połowa z nich znalazła się w pierwszej dziesiątce, dzięki nagraniom swoich zmagań w grach komputerowych.
1. SA Wardega (4 lat na YouTube)
Kanał założył Sylwester Adam Wardęga, a jego filmiki wyróżniają się prezentowanym przez niego specyficznym humorem. Dzieli je na kategorie takie jak „horror” czy „superheroes”, do których zazwyczaj używa kostiumów. 26-letni performer znany jest dobrze z filmiku ,,Police Trainer’’, w którym chciał obnażyć słabość polskiej policji, co jednak zostało uznane za prowokację, a sprawa trafiła na drogę sądową. Hasło Wardęgi brzmi ,,Insane people are the best’’, a na swoim koncie ma nie tylko szalone nagrania, ale również pomysły takie jak stworzenie „Psiakobusa” do rozwożenia karmy dla psów w schroniskach. Rozpoznawalność poza Polską i nagrodę YouTube Rewind przyniósł mu filmik „Mutant Giant Spider Dog”, mający ponad 159,393,400 wyświetleń, gdzie głównym bohaterem jest jego pies Czika, przebrany za pająka.
2. AbstrachujeTV (3 lata na YouTube)
Pomysłodawcą stworzenia kanału był Robert Pasut, a nazwę wymyślił Rafał Masny. Wraz z Czarkiem Jóźwikiem ukazują świat w krzywym zwierciadle. Nie uważają się za vlogerów, ale youtuberów, którzy co tydzień robią webshow. Jak sami przyznają, ich odbiorcy mają 13-20 lat. Współzałożyciele klubu „BAL” w Warszawie podejmują chętnie współpracę z firmami i markami oraz biorą udział w akcjach. Jeną z nich była kampania „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” Fundacji PZU, w ramach której nagrali filmik ,,Rodzaje Kierowców’’.
3. reZigiusz (3 lata na YouTube)
Na tym kanale kanału można obejrzeć zmagania youtubera Remigiusza Wierzgonia w grach typu Minecraft, ale także GTA V, The Forest, Battlefield. 19-latek umieszcza również filmiki, w których odpowiada na pytania widzów. Dzięki akcji stworzonej 31.12.14 r. w swoim sklepie internetowym, przekazał 138 000 zł na konto Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju. Został również V-Reporterem w szóstej edycji The Voice of Poland, czyli osobą prezentującą relacje z backstage’u w Internecie.
4. Stuu Games (kiedyś Polski Pingwin, 4 lata na YouTube)
Stuart Alexander Kluz-Burton wybił się na swoim kanale również dzięki grze w Minecraft’a. Jego fani mogą również obejrzeć go w seriach The Sims czy GTA V, a także w odcinkach z serii ,,Wyzwanie czy Pytanie?’’. Z pochodzenia jest Brytyjczykiem, a jego charakterystyczny akcent i humor przyciągają widzów również na jego pozostałe kanały- Stuu PLUS, Stuu i The Penguin. 24-latek wcielił się w rolę organizatora „Meet-up”, czyli spotkania widzów z najpopularniejszymi youtuberami. W styczniu 2015 r. przeprowadził 24-godzinny livestream, dzięki któremu uzbierał ponad 30 tysięcy złotych na katowicki dom dziecka.
5. Blowek (kiedyś Minecraft Blow, 4 lata na YouTube)
Kolejny kanał, który zdobywa widzów dzięki filmikom prezentującym zmagania w grach komputerowych youtubera. Założył go Karol Gązwa, który obecnie ma 19 lat, a największą sławę przyniosły mu serie zatytułowane „Minecraft Herobrine”, „Blow vs Mandzio” i „Minecraft TOP 10”. Chętnie podejmuje wyzwania dla swoich fanów, którzy nazywają się „Pjony”.
6. 5 Sposobów na… (2 lata na YouTube)
Piątka chłopaków z Zielonej Góry prezentuje w swoich filmikach pięć pomysłów na rozwiązanie danego problemu lub wykorzystanie różnych rzeczy. Kanał tworzą Abi – Tomasz Obara, Primosz – Przemysław Śliwiński , Sztaba – Sebastian Bajon, Arczi – Artur Olszewski, Klamer – Marcin Radziwoń. Zaczęli od założenia strony internetowej o podobnej tematyce, którą nazwali nie bez powodu spryciarze.pl. Pomysł zrodził się podczas pobytu w Anglii, gdzie rozwiązali problem innej wtyczki patyczkiem do ucha, a po wrzuceniu filmiku instruktażowego do Internetu zostali okrzyknięci przez koleżanki właśnie „spryciarzami”. Nowy projekt na YouTubie również chwycił, a według statystyk 60% widzów stanowią mężczyźni.
7. Step Records (7 lat na YouTube)
W najlepszej dziesiątce znalazł się również kanał wytwórni muzycznej, którą stworzył Paweł Krok na bazie sklepu muzycznego SM Step. Wydawane przez nią albumy należą zarówno do legend polskiego rapu, jak i początkujących artystów. Jak podaje autor na swoim kanale, całość oparta jest na fundamentach hip-hopu i chęci odnajdywania nowej jakości muzyki oraz niebanalnych artystów.
8. Niekryty Krytyk (6 lat na YouTube)
Kanał prowadzi Maciej Frączyk, który jest nie tylko internetowym satyrykiem, ale również prezenterem radiowym, publicystą, recenzentem, autorem książek i krytykiem gier, a także programów telewizyjnych czy reklam. Od października 2011 do czerwca 2012 miał swój własny poranny program na antenie Radia Zet, nadawany od poniedziałku do piątku. Ukończył filologię angielską i przez pewien czas uczył też tego języka w szkole. Jego inspiracją byli komicy i satyrycy: Angry Video Game Nerd, Nostalgia Critic i Ray William Johnson.
9. Skkf (8 lat na YouTube)
Czwarty już kanał, który popularność zdobył dzięki grom. Założył go Florian Skowron, czyli młody polski let’s player, którego humorystyczne komentarze przyciągają coraz więcej fanów. Jego najpopularniejszymi seriami są „Kwadratowa Masakra”, „Minecraft Interaktywnie” czy też „Najgorsze gry”. Posiada także drugi kanał (Skkf2) na który wrzuca odcinki live, oraz inne filmiki, które nie pasują tematycznie do Skkf.
10. IsAmUxPompa (4 lata na YouTube)
Szymon Kasprzyk ma 26 lat i również pokazuje swoje umiejętności w grach z serii The Forest czy Fifa. Jego celem jest komentowanie z humorem, przy czym nie wystrzega się licznych wulgaryzmów. Sławę przyniosły mu m.in. horrory typu Outlast. Jest najważniejszym członkiem „Pompa Team”, czyli grupy zrzeszającej youtuberów.
Materiał stworzony na podstawie strony http://vidstatsx.com/youtube-top-100-most-subscribed-poland-pl-channels, na której można na bieżąco śledzić, jak zmienia się ranking.