Ziemiec: od inżyniera do dziennikarza

ziemiecSkończył politechnikę, parzył kawę Monice Olejnik, a dziś prowadzi jeden z najważniejszych serwisów informacyjnych. Krzysztof Ziemiec spotkał się ze studentami UW w ramach cyklu „Czwartki z Kulturą”. 

Popularny prezenter telewizyjnych Wiadomości o mało nie został inżynierem, jeżdżącym na kontrakty na Bliski Wschód. Ale studia techniczne były dla niego katorgą. W pewnym momencie rzucił wszystko i rozpoczął pracę w radiu.

– Dziennikarz radiowy jest bardzo niezależny. Mikrofon do ręki i nie ma mnie, nie muszę pytać wydawcy o zgodę – chwalił swobodę reporterów radiowych. Ziemiec opowiadał też o „łapaniu dźwięków”, które jest świetną szkołą i wprawką do przygody w telewizji: – Radio jest fundamentem. Z dziennikarza radiowego będzie dobry dziennikarz telewizyjny. Odwrotnie już niekoniecznie.

– Nikt nie jest nieomylny – podkreślał Ziemiec mówiąc, że nie ma jednego autorytetu. Zamiast niego ma pokorę. Świadomość miejsca w szeregu. Jednak gdy Piotr Kaczkowski, weteran dziennikarstwa radiowego, zdjął go z anteny w Trójce, pokora została wystawiona na próbę. – Wielu młodych ludzi na początku ma w sobie tej pokory za mało – wyznał Ziemiec.

To wiadro zimnej wody sprawiło, że trafił do telewizji. Dziś prowadzi jeden z największych programów informacyjnych. Podczas spotkania Ziemiec podkreślał, że nie jest to lekki kawałek chleba. – To nie jest tak, że przychodzę wieczorem, a materiały spadają z nieba – tłumaczył. – Często, kiedy siedzę już w studiu, w czasie headline’ów dostaję na słuchawce informację: „nie mamy jedynki”. Najważniejszego materiału. Ktoś bez doświadczenia i obycia przed kamerą nie udźwignąłby tego. Prowadzący nie może być z ulicy.

Ziemiec komentował także różnice między telewizją publiczną a jej prywatnymi rywalami. Jest przekonany, że tej pierwszej nie można w pełni skomercjalizować. – Jestem absolutnie przekonany o konieczności istnienia telewizji i radia publicznego. Jeśli za 40 lat chcemy być wspólnotą, mieć wspólną kulturę, doświadczenia, taka telewizja jest niezbędna.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Paw „królowej” muzyki
Zaimprowizowane w domowym zaciszu studio, lata doświadczenia w pisaniu tekstów...
„Ferdydurke” dla dorosłych

Dla trzydziestoletniego Józia Kowalskiego powrót do liceum jest bolesny. Dla...

Dno oka
Stare zdjęcia od zawsze budziły zainteresowanie. Poprzez (podane na tacy)...
Niewinność lat 90.
Kiedy powstała warszawska scena hip-hopowa, jak napisać scenariusz do filmu...