Fotoreporterzy, do walki!

W ciągu zaledwie ośmiu lat konkurs fotografii prasowej, organizowany przez miesięcznik „Press”, zyskał rangę najbardziej prestiżowego w kraju. Właśnie rusza jego kolejna edycja, w której za „zdjęcie roku” można dostać 10 tys. złotych. Wszystkie zwycięskie prace zostaną pokazane na specjalnej pokonkursowej wystawie. Do konkursu można zgłaszać pojedyncze fotografie albo całe fotoreportaże, w pięciu kategoriach: wydarzenia, ludzie, życie codzienne, sport i przyroda. 

O randze wydarzenia świadczy też to, że jury przewodniczy za każdym razem jeden ze zwycięzców World Press Photo. W tym roku będzie to południowoafrykańska fotograf, Jodi Bieber – autorka słynnego zdjęcia 18-letniej Afganki Aishy, którą za ucieczkę przed mężem pozbawiono nosa i uszu. Fotografia ukazała się na okładce magazynu „Time”, a jej bohaterce postanowiono pomóc, poddając ją w Stanach Zjednoczonych operacji plastycznej.

W 2011 roku tytułem „zdjęcia roku” nagrodzono fotografię Jacka Waszkiewicza. Autor udokumentował walkę o pozostawienie przed Pałacem Prezydenckim krzyża, który umieszczono tam w hołdzie ofiarom katastrofy w Smoleńsku. Na stronie konkursu można się zapoznać z galerią wszystkich nagrodzonych w zeszłym roku fotografii.

fot. Jacek Waszkiewicz, agencja fot. Jacek Waszkiewicz, agencja „Reporter”

Osobną kategorię, ocenianą przez odrębne jury, przygotowano dla multimedialnych form fotoreportażu, w wyniku językowej pomyłki zwanych w Polsce „fotokastami” (o tym novum w świecie fotografii pisaliśmy w artykule „Foto-niewiadomo).

Uczestnik może wysłać maksymalnie pięć zdjęć pojedynczych, trzy fotoreportaże oraz dwa fotoreportaże multimedialne. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 kwietnia, a nazwiska zwycięzców poznamy 1 maja. Regulamin konkursu znajduje się na stronie organizatora.

Młodzi zdolni — Polak wysoko w męskim konkursie piękności

Manhunt International to najstarszy męski konkurs piękności. 27 listopada odbyła...

Jak sfotografować absolutnie wszystko aparatem cyfrowym
Książka Toma Anga pod tytułem „Jak sfotografować absolutnie wszystko aparatem...
Co dalej z powodzianami?

Coraz więcej mediów alarmuje o niepokojącym zastoju w składaniu wniosków...

Zapis socjologiczny – konkurs „ Polak po pracy”
Fotografia uczyniła już wiele dobrego dla rozwoju nauki. W zakresie...