„Monidła i inne takie” to tytuł arcykolorowej wystawy Kasi Stanny odnoszącej się do zapomnianego już przez wielu z nas polskiego folkloru.
W swoich pracach autorka w bardzo oryginalny sposób nawiązuje do sztuki i tradycji ludowej. Owe nawiązania zaczynają się już w procesie wytwarzania obrazów. Fotografka, podobnie jak artyści sztuki ludowej, swoje prace wycina, maluje i skleja, z tym, że nie za pomocą kleju i nożyczek, a bardziej nowoczesnego narzędzia jakim jest komputer. Zdjęcia charakteryzują przesycone kolory i bardzo prosta, czasem wręcz banalna kompozycja. Są to jednak świadomie zastosowane zabiegi, dzięki którym obrazy Kasi Stanny tym samym językiem, co sztuka ludowa opowiadają widzom o barwnych tradycjach i obrzędach, jakie można jeszcze spotkać w malowniczych polskich wsiach.
Kasia Stanny, adiunkt w Katedrze Fotografii i Realizacji Obrazu na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pracując nad realizacją „Monideł…” inspirowała się między innymi pracami Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej, chociaż w swoich zdjęciach bezpośrednio do nich nie nawiązuje. Cykl fotografii powstał na przestrzeni dwóch lat i jest to tylko część projektu, który autorka chciałaby rozwijać w przyszłości. Temat wpływu folkloru na sztukę XX wieku rozwijała również w swojej pracy doktorskiej.
Wystawę można oglądać do 25 listopada w galerii Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.go.zpaf.pl