Źródło: oficjalna strona wystawy Body Worlds & The Cycle of Life

Poznaj swoje ciało

Ciało człowieka jest silne i wytrzymałe, jednak kryje się w nim również kruchość oraz złożoność, o czym można się przekonać na wystawie Body Worlds & The Cycle of Life w Pałacu Kultury i Nauki.

Wystawa Body Worlds & The Cycle of Life prezentowana jest już od ponad 20 lat. Jej eksponaty wystawiane są na całym świecie, od 1 grudnia po raz kolejny również w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wygląda i jak zmienia się ludzkie ciało od poczęcia poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość aż po jesień życia, a także, jak układa się w ruchu podczas sprzątania, grania w koszykówkę czy szachy.

Ciała-eksponaty pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W tym miejscu prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji, wynalezionej i opatentowanej przez niemieckiego anatoma doktora Gunthera von Hagensa. Polega na usunięciu z tkanek organizmu m.in. wody oraz tłuszczów, dzięki czemu można zachować jego kształt i kolor.

Źródło: oficjalna strona wystawy Body Worlds & The Cycle of Life

Proces składa się z pięciu etapów. Pierwszy nich polega na zatrzymaniu rozkładu poprzez wprowadzenie do ciała formaliny. Kolejnym krokiem jest odwodnienie i odtłuszczenie. Potem następuje wymiana acetonu na tworzywo sztuczne np. kauczuk silikonowy. W tym celu preparat zanurza się w roztworze wybranego tworzywa w komorze próżniowej. W warunkach próżni aceton zostaje wyssany z preparatu, co pozwala na wniknięcie tworzywa w ciało aż do najmniejszej komórki. Ostatnimi etapami procesu są nadawanie kształtu oraz utwardzanie. Ciało umieszcza się w odpowiedniej pozie, każda struktura anatomiczna jest odpowiednio układana i mocowana za pomocą specjalistycznych łączeń, igieł, zacisków i bloków z pianki. Preparowanie i plastynacja całego ciała wymaga około 1500 godzin pracy i zazwyczaj trwa około roku.

Kiedy: do 28 lutego 2019 roku

Gdzie: Pałac Kultury i Nauki, IV piętro

Ceny biletów:

W tygodniu

normalny – 55 złotych

ulgowy – 45 złotych

W weekend

normalny – 65 złotych

ulgowy – 55 złotych

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Urodziny warszawskiej Pragi!

„Urodziny Pragi” to kolejna ciekawa propozycja serwowana przez prawobrzeżną Warszawę....

Fotoreporterzy, do walki!
Rusza Grand Press Photo 2012. W tym roku zdjęcia polskich...
"Russendisko", czyli Rosjanie w Berlinie
Jak poradzi sobie trzech młodych rosyjskich Żydów bez zawodu rzuconych...
Życzenia bożonarodzeniowe!
Niech te święta będą czasem wypełnionym spokojem, ciepłem i inspiracją...