Źródło: Fotoplastikon/ Galeria

Niezwykłe zdjęcia

W lipcowe środy założyciele Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych w Fotoplastikonie poprowadzą warsztaty, na których pasjonaci fotografii poznają jedną z technik fotograficznych – cyjanotypię.

Cyjanotypia uznawana jest za fotograficzną technikę szlachetną. Jest to jedna z najstarszych technik. Jej wykonanie jest dość proste, idealne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z technikami specjalnymi. Polega na wykorzystaniu światłoczułości soli żelaza. Za jej wynalazcę uznaje się Johna Herschela, angielskiego astronoma, chemika oraz fizyka, który w 1842 roku opisał ją w swoim opracowaniu, a następnie zaprezentował przed angielskim towarzystwem naukowym (Royal Society).

Cyjanotypia wymaga pracy z silnie żrącymi odczynnikami chemicznymi, dlatego nie należy wykonywać jej samemu, bez zdobytej wcześniej potrzebnej wiedzy.

Źródło: Wikipedia

Dla wszystkich zainteresowanych tą techniką warszawski Fotoplastikon przygotował warsztaty z założycielami Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych – Łukaszem Gietką i Gregiem Ostrowskim. Przez cały lipiec uczestnicy warsztatów będą poznawać kolejne etapy pracy z cyjanotypii. Czekać na nich będzie m.in. odwiedzenie zaciemnionego pomieszczenia Fotoplastikonu, gdzie pod okiem specjalistów będą nanosić przygotowaną emulsję cyjanotypową, aby uzyskać w fazie końcowej niesamowity efekt niebieskich zdjęć

Wszystkie potrzebne materiały zapewniane są przez organizatora warsztatów. Warto jednak zabrać kilka swoich negatywów wydrukowanych na folii, na których będzie można pracować.

.

Warsztaty odbywają się w każdą środę lipca (4,11, 18, 25) w godz. 18.00-21.00.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

E-mail: rejestracjafw@1944.pl

Tel. 22 629 60 78

Miejsce spotkań: Fotoplastikon Warszawski, Aleje Jerozolimskie 51.

Organizator zastrzega sobie, że w spotkaniach można brać udział maksymalnie dwa razy.

Ośla ławka

Recenzja filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego. Głównym zarzutem wobec filmu Skolimowskiego...

Studiujesz? Udanej kariery w McDonaldzie!
Prawie 10 tys. studentów utworzyło swój profil zawodowy w internetowej...
Czerwony kolos vs błękitna swastyka
Chłodne, mgliste popołudnie 1 grudnia 1939 roku. Zegarek wskazał godzinę...
Centrum Sztuki Współczesnej porusza najważniejszy temat XXI wieku

Zniszczenia na naszej planecie stają się nieodwracalne, a Ziemia nie...